TOPSTYKKET holder åbent hus

TOPSTYKKET holdt også sidste år åbent hus, og det var så stor en succes at en lignende arrangement gentages den 14. maj.

TOPSTYKKET holder åbent hus

10. maj 2016 - kl. 7:20 - af

Veteran knallert klubben TOPSTYKKET i Skagen holder √•bent hus den l√łrdag den 14. maj 2016 mellem kl. 12.00 og 16.00 i klublokalerne Hedebovej 22 i Skagen, hvor alle interesserede er velkomne.

Der vil v√¶re fremvisning af medlemmernes knallerter og klubben vil v√¶re v√¶rt ved en lille forfriskning. Det vil ogs√• v√¶re muligt at pr√łve en veteranknallert. Vi h√•ber p√•, at mange skagboer og andet godtfolk vil benytte lejligheden til at bes√łge os, og m√•ske f√•, hvis man ikke i forvejen har det, en interesse i de gamle knallerter.

S√• √łnsker man at leve sig tilbage i tiden, hvor en knallerten var en del af n√¶sten hver pige og drengs dagligdag, er tiden m√•ske kommet til at melde sig ind i klubben og f√• genopfrisket minderne, og samtidig f√• stresset af fra en m√•ske travl hverdag.

Der vil på dagen være mulighed for at tegne et medlemskab af klubben. Da det også er klubbens håb, at flere unge mennesker vil få interesse for veteranknalllerter og melde sig ind, er kontingentet halveret indtil man fylder 18 år.

Veteranknallertklubben Topstykket er en forholdsvis ny klub som blev dannet i 2013 af en lille flok lokale skagboer, der havde en fælles interesse i veteranknallerter, der er ældre end 25 år.

Klubben har i dag 22 medlemmer og flere kommer hele tiden til. Medlemmerne kommer fra alle samfundslag, hvor den yngste er 16 og ældste er 70 plus. Fælles for dem alle er, at de elsker at hygge sig med deres hobby, veteranknallerter, og det kammeratlige samvær.

Skulle man ikke have en veteran knallert, er det ingen hindring for at blive medlem af klubben.

Da klubbens medlemmer hovedsagligt best√•r af unge m√¶nd, eller skal vi kalde det store drenge, h√•ber vi p√•, at der ogs√• vil v√¶re piger, der f√•r √łjnene op for den sjove hobby.

Der er mange forskellige mærker repræsenteret, lige fra Puch, Monark, SCO, Cresent, Suzuki, Kreidler, Yamaha o.s.v

Klubben holder til p√• Hedebovej 22, for √łvrigt de samme lokaler, som MC klubben Scavenius i Skagen, startede i for mange √•r siden.

Vi har foruden klublokale et veludstyret v√¶rksted med bl.a 3 lifte til servicering af k√łret√łjerne. B√•de v√¶rksted og lifte kan frit benyttes af klubbens medlemmer. V√¶rkt√łjet mv. er sponseret af flere erhvervsdrivende b√•de i og uden for Skagen.

Klubben ledes af en bestyrelse på 3 mand.

I klubbens vedt√¶gter fremg√•r f√łlgende:

 • form√•let med klubben er at s√łge veteranknallerter bevaret og udbrede kendskabet til disse k√łret√łjer i offentligheden.
 • afholdelse af forskellige arrangementer √•ret rundt, s√•som l√łb, garagem√łder, stumpemarkeder mv.
 • indholdet af disse arrangementer skal have en klar relevans til veteranknallerter

På klubbens årlige generalforsamling, som holdes hvert år i februar måned, blev der i 2016 nedsat forskellige udvalg, som skal fremme det allerede gode samvær i klubben.

Hver torsdag mellem 19.00- ? hele året rundt afholdes der klubaften.

I vinterperioden samledes man i klubben til hyggeaften, hvor der er fuld aktivitet med at dele nyt om knallerter, erfaring om de forskellige knallerttype/m√¶rker, hj√¶lpe hinanden med at skaffe reservedele eller nye‚ÄĚ knallerter‚ÄĚ, nogle arbejder i v√¶rkstedet osv.

N√•r for√•ret vejret tillader, startes der k√łreture, hvor maskinerne startes op, og der k√łres l√¶ngere og korte ture.

For at k√łre i klubbens regi, kr√¶ves det, at man har erhvervet knallert k√łrekort og har min. ansvars forsikring p√• sin knallert.

Flere erhvervsdrivende i Skagen har i forbindelse med deres arrangementer, inviteret klubbens medlemmer til at fremvise deres k√łret√łjer.

Sidste √•r k√łrte vi en l√¶ngere tur p√• 325 km. p√• 2 dage rundt i Nordjylland med overnatning i Svinkl√łv. Der deltog 13 af klubbens medlemmer. Turen sluttede i Skagen med en festaften i klubbens lokaler. I √•r er der planlagt en lignende tur.

Klubbens bestyrelse arbejder hele tiden med nye ture og andre tiltag.

VEL M√ėDT TIL EN HYGGELIG EFTERMIDDAG

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'TOPSTYKKET holder åbent hus' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER