Erhvervs-Get-Together med foredrag ved Christine Feldthaus

Erhvervs-Get-Together med foredrag ved Christine Feldthaus

5. juni 2016 - kl. 7:51 - af

De tre erhvervsforeninger i Skagen, SĂŠby og Frederikshavn inviterer for tredje gang til Erhvervs-Get-Together pĂ„ Knivholt den 25. august. Årets foredragsholder er Christine Feldthaus kendt fra tv-programmer som ’Kender du Typen’ og ’So F***ing Special.’

Den 25. august inviterer Skagen Erhvervsforening, SÊby Erhvervsforening og Frederikshavn Erhvervsforening for tredje gang til Erhvervs-Get-Together pÄ Knivholt, hvor der sidste Är var 340 deltagere.

  • Vi har oplevet en stigende interesse for Erhvervs-Get-Together Ă„r for Ă„r, sĂ„ derfor hĂ„ber vi selvfĂžlelig at se endnu flere til dette Ă„rs arrangement. FormĂ„let er at skabe networking mellem de lokale virksomheder og skabe et stĂŠrkt fĂŠllesskab, som er vigtigt for at skabe vĂŠkst og udvikling i vores omrĂ„de, siger Karl Erik Slynge, formand for Frederikshavn Erhvervsforening pĂ„ vegne af de tre foreninger.

I Är glÊder de tre erhvervsforeninger sig over, at Scandic The Reef og Spar Nord har indgÄet et partnerskab om arrangementet og stÞtter op Þkonomisk.

Marianne Bredevang, hoteldirektĂžr Scandic The Reef og Morten Kock, direktĂžr Spar Nord Frederikshavn udtaler:

  • Vi vil med partnerskabet gerne vise, at vi stĂžtter op om den lokale erhvervsudvikling, fordi vĂŠkst og arbejdspladser er vigtige for vores kommune, og det Ăžnsker vi som erhverv at bidrage til. Erhvervs-Get-Together er den ene gang om Ă„ret, hvor hele vores erhvervsliv er samlet, sĂ„ det er selvfĂžlgelig interessant for os at bakke op om initiativet og ved den lejlighed synliggĂžre vores ydelser og services til erhvervslivet.

Årets hovedtaler er Christine Feldthaus, der er kendt fra tv-programmer som ’Kender du Typen’ og ’So F***ing Special. Under overskriften ’spyt ud – og trĂŠng igennem’ prĂŠsenter hun sit indlĂŠg sĂ„ledes: I dag er kommunikation med digitaliseringen og sociale medier blevet vigtigere end nogensinde – sĂ„ kan du spytte ud og slĂ„ igennem med dine budskaber? Bruger du for meget tid pĂ„ at chit chatte, small talke eller ”bullshitte” pĂ„ hyggemĂ„den? Christine Feldthaus prĂŠsenterer i foredraget nogle humoristiske – men brugbare praktiske fif til at blive mere tydelig i sin kommunikation. Efter foredraget er der networking og buffet ved Scandic The Reef.

De tre erhvervsforeninger driver i fÊllesskab Erhvervshus Nord, og man tilmelder sig arrangementet pÄ Erhvervshus Nords hjemmeside. Arrangementet er Äbent for bÄde medlemmer og ikke-medlemmer.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Erhvervs-Get-Together med foredrag ved Christine Feldthaus' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger