
Kunsten at tegne croquis
14. juli 2016 - kl. 8:06 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Skagens Museum laver to aftenarrangementer med croquistegning i juli måned. Første gang er i dag, torsdag den 14. juli klokken 18.00.
Croquis er fransk, og betyder at ”skitsere”, og man bruger først og fremmest betegnelsen når man laver skitser, udkast eller færdige tegninger efter en nøgenmodel. Årets sommerudstilling på Skagens Museum, I bølgen blå. Willumsen og de badende børn, danner rammen om to croquis-aftner på Skagens Museum, nemlig torsdag den 14. juli og igen torsdag den 28. juli.
J.F. Willumsen var meget grundig, og lavede i hundrede vis af skitser, inden han malede de to massive værker Badende børn på Skagen strand og Sol og ungdom. Det er midt i denne udstilling, omgivet af Willumsens egne skitser og tegninger og de to store hovedværker, at du nu selv har mulighed for at prøve kræfter med kunsten at tegne croquis.
Aftenen starter med en lille introduktion til Willumsen-udstillingen, inden der tegnes efter nøgenmodel. Skagens Museum stiller papir og tegnematerialer til rådighed, og der serveres et glas vin i pausen. Croquis-arrangementet varer fra 18 til 20, og dørene åbnes klokken 17.30. Det koster 200 kroner at deltage, og du kan købe billet på skagenskunstmuseer.dk.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Kunsten at tegne croquis' til en bekendt