Sidste omgang ’Inspektøren fortæller …’

Museumsinspektør Mette Bøgh Jensen foran et lille udsnit af Willumsens store hovedværk.

Sidste omgang ’Inspektøren fortæller …’

10. august 2016 - kl. 6:56 - af

71.000 mennesker har allerede været forbi Skagens Museum og set museets store sommersatsning “I bølgen blå”.

Udstillingen, der handler om maleren J.F. Willumsen og hans mangeårige arbejde med et bestemt motiv, er blevet til over en to-årig lang periode i bl.a. samarbejde med J.F. Willumsens Museum i Frederikssund. En udstilling hvor man bl.a. for første gang i 100 år kan se det kæmpe hovedværk “Sol og ungdom” på dansk grund, her præsenteret side om side med den ligeså store og imponerende “generalprøve”.

Hele arbejdet med og baggrunden for udstillingen samt meget mere om Willumsen og hans arbejdsmetoder kan man høre om, når seniorforsker og museumsinspektør Mette Bøgh Jensen for sidste gang byder indenfor til omvisning i udstillingen efter lukketid, torsdag den 11. august.

Motivet, der er hele omdrejningspunktet i udstillingen, brugte J.F. Willumsen otte år på at arbejde med – og hele den proces er ligeledes skildret på museet.

Dørene åbnes klokken 17.30 på Skagens Museum, så der er mulighed for at nyde udstillingen lidt på egen hånd, inden inspektøren fortæller fra klokken 18.00. Udstillingen kan ses til og med 21. august.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sidste omgang ’Inspektøren fortæller …’' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger