Kom på aftensbesøg i Anchers Hus på Helgas fødselsdag

Kom på aftensbesøg i Anchers Hus på Helgas fødselsdag

18. august 2016 - kl. 15:33 - af

Fredag den 19. august er det 133 år siden Michael og Anna Anchers datter, Helga, blev født. Og i anledning af hendes fødselsdag er der aftenåbent i Anchers Hus med gratis entré fra klokken 18 til 21.

Samtidig bliver træerne i den gamle have pyntet med japanske lamper, og du kan komme med Skagens Kunstmuseers gartner Steen Sørensen på en omvisning i haven fra klokken 18.30. Når hovedet og benene trænger til et hvil, er der fødselsdagstilbud på kaffe og kage i den hyggelige café, Saxilds Kaffestue, ved siden af Anchers Hus.

Michael og Anna Anchers datter besluttede efter sin mors død i 1935, at hendes barndomshjem skulle bevares for eftertiden, og derfor kan du i dag opleve Anchers Hus som da kunstnerparret levede der med deres datter.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kom på aftensbesøg i Anchers Hus på Helgas fødselsdag' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger