Hvide Klit er tilbage på toppen

Hvide Klit er tilbage på toppen

23. august 2016 - kl. 6:49 - af

Tekst og foto af Morten Buckh√łj, Golfbladet august 2016.

Det er mere end tyve √•r siden, jeg sidst bes√łgte Golfklubben Hvide Klit lige syd for Skagen. Dengang rangerede banen blandt landets bedste, og ikke mindst sv√¶reste, golfbaner, og det jeg husker bedst er da ogs√•, at jeg fik k√¶mpet√¶sk af banen. I de mellemliggende √•r har jeg kun h√łrt om Hvide Klit fra andre. Historierne har handlet om skrantende √łkonomi p√• grund af nogle¬† Time-share aftaler, der gav alt for mange frit spil p√• banen, om en nedslidt bane i d√•rlig stand, hvor man mistede et hav af bolde. Det har, h√•nden p√• hjertet, ikke v√¶ret opl√łftende.

For to √•r tog man konsekvensen og vedtog en ambiti√łs plan for golfbanen, der har en vidunderlig beliggenhed i Bunken Klitplantage lige syd for det mond√¶ne ferieparadis Skagen. Man ansatte den unge greenkeeper Michael Eeg, som man hentede i L√ľbker, hvor han p√• kort tid var steget i graderne fra medhj√¶lper til konstitueret chef. Han har f√•et styr p√• banen. Utallige tr√¶er er blevet
f√¶ldet, de knast√łrre fairways¬† har f√•et den helt store tur og fremst√•r i dag som de smukkeste silkebl√łde t√¶pper. Michael Eeg har indf√łrt en klippeplan, der sikrer en relativt bred semi-rough¬† mellem fairways og den rigtigt onde rough, som ogs√• er blevet tyndet, s√• man lettere kan finde bolden.

Oveni det arbejdes der med at forbedre og oml√¶gge bunkers. Det arbejde p√•g√•r fortsat, og det er tydeligt, hvor meget det l√łfter banen. Fra at v√¶re slidt ned til gr√¶sr√łdderne, fremst√•r Hvide Klit i dag i toptrimmet udgave og banen er bedre end nogensinde. Og n√•r man taler om ‚Äôbedre end nogensinde‚Äô i relation til Hvide Klit, s√• taler man faktisk om, at banen er √©n af Danmarks bedste.

Store planer

Jeg spiller runden i selskab med bl.a. klubbens nyansatte golfmanager Mads Dyhr og chefgreenkeeper Michael Eeg, og de fort√¶ller, at der er store planer med banens fortsatte udvikling. ‚ÄĚJeg har en dr√łm om, at vi kan udvikle Hvide Klit s√• den bliver Danmarks svar p√• Pinehurst,‚ÄĚ siger Michael Eeg. Pinehurst er et fantastisk anl√¶g i North Carolina, hvor US Open flere gange er blevet spillet. Pinehurst No. 2 er inden for de senere √•r blevet f√łrt tilbage til sin oprindelige form, med store, sandede omr√•der med spredt gr√¶s og bevoksning, og lige netop jordbundsforholdene p√• Hvide Klit
passer perfekt til den form for golfbane. ‚ÄĚ30 centimeter nede er der intet andet end sand, og det er helt ideelt til golfbaner. Vi har fors√łgt at g√• helt i bund og ikke kun fjerne tr√¶er, men ogs√• fjerne hele rodnettet, og g√łr vi det i videre udstr√¶kning, vil det skabe et meget naturligt klit ‚Äď og hedelandskab med store waste-omr√•der, der definerer spillet og banen. Det vil blive n√¶sten umuligt, at sl√• en bold v√¶k, men det vil ikke g√łre banen √©t eneste slag lettere,‚ÄĚ siger greenkeeperen, der med sin omfattende vedligeholdelsesplan ikke alene har bragt banen tilbage i tip-top stand, men ogs√• har forvandlet den fra en n√¶sten skovbane til en moderne hedelandsbane og den forvandlingsproces forts√¶tter han gerne.

Det er dog ikke Michael Eegs fortjeneste alene, at Hvide Klit atter fremst√•r som en perle af en golfbane. En engageret kreds af medlemmer har i h√łj grad bidraget med at rydde ud i skoven og f√¶lde tr√¶er i tusindvis. Det er ogs√• med medlemmers¬† hj√¶lp, at √łkonomien er blevet styrket, og n√•r der om kort tid bliver leveret otte Garia golfbiler til udlejning, er der ogs√• tale om et rundh√•ndet sponsorat. Alt sammen; en bedre vedligeholdt bane og bedre forhold for medlemmer og g√¶ster, bidrager til at l√łfte Hvide Klit tilbage blandt de bedste baner herhjemme, siger Mads Dyhr,
der startede som klubbens f√łrste golfmanager i maj, men kender klubben indg√•ende, da han i en periode ogs√• sad i bestyrelsen. Managerfunktionen er endnu for ny til at man for alvor kan m√•le effekten, men der er kommet bedre styring p√• alting.

Golfklubben Hvide Klit blev stiftet i 1971 og beliggenheden i Bunken mellem Skagen og Aalb√¶k var og er ideelt i forhold til de mange sommerg√¶ster. Det er svenske Anders Amillion der tegnede banen, og hans oprindelige banedesign er der ingen grund til at √¶ndre meget p√•. Layoutet er fantastisk. De f√łrste ni huller (der oprindeligt var t√¶nkt som bag9) ligger i et lidt mere √•bent landskab
end bag9, der almindeligvis anses som langt sv√¶rere. ‚ÄĚDet er p√• bag9, at magien starter, der er banen smukkest, men det er kun fordi tr√¶erne er h√łjere p√• bag9, at mange opfatter dem som smallere end for9, for det er de faktisk ikke,‚ÄĚ siger Michael Eeg, der kommer fra Skagen og startede med at spille golf i Hvide Klit inden vejen gik omkring det ambiti√łse prestigeprojekt p√• L√ľbker.

Hul for hul er banen smuk og strategisk godt anlagt. Der er ingen tvivl om, at man skal sl√• lige hvis man vil g√łre sig forh√•bninger om en god score, og der er mange sv√¶re drives p√• banen,¬† hvorimod greens er lettere tilg√¶ngelige. Undertegnede, der bestemt ikke havde sit bedste spil med til Nordjylland smed dog kun √©n bold v√¶k, s√• rygtet om et bold√¶dende monster af en bane synes overdrevne. P√• grund af den sandede jord kan Hvide Klit spilles √•ret rundt, og if√łlge Mads Dyhr st√•r den utroligt smukt i efter√•rsm√•nederne.

Derfor har klubben nu indgået en aftale med en række af Skagens og Aalbæks hoteller om ’ophold og golfpakker’ i september, oktober og november måned. Et nyt tiltag, golfmanageren, håber
vil trække mange greenfeespillere  til sidst på sæsonen, hvor der normalt er endog rigtigt god plads på Hvide Klits perfekte fairways og greens.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Hvide Klit er tilbage på toppen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER