Loop Fitness Skagen støtter Brysterne og Knæk Cancer i oktober

Centerejer Niels Jørgensen: "kom ud og støt og deltag i vores mange aktiviteter, så vi kan stå sammen i kampen mod kræft"

Loop Fitness Skagen støtter Brysterne og Knæk Cancer i oktober

3. oktober 2016 - kl. 11:34 - af

Loop Fitness Skagen har i forbindelsen med Kræftens Bekæmpelse kampagne STØT BRYSTERNE i uge 40 og KNÆK CANCER kampagnen i oktober (start uge 41). Valgt at holde en del Events og aktiviteter.

Loop støtter med flere aktiviteter for vores medlemmer og kommende medlemmer.

Loop sælger i uge 40 “marengs bryst kager”, som sælges til 10 kr. Vi afholder Kinesisk lotteri, hvor gevinster er sponsoreret af Skagens lokale butikker. Lodder kan købes i Loop Fitness fra mandag i uge 40 og hele oktober måned. Prisen er 10 kr. pr. lod. Vil man købe flere er priserne 12 stk. for 100 kr. 25 stk. for 200 kr.

“Mandag d. 17. Oktober holder vi Åbent hus, hvor vi starter kl. 8.00 og slutter kl. 11.00. Vi har bl. a. to hold med fokus på korrekt kropsholdning og Bevægelse, det er kl. 9.00-9.50.

Samme dag har vi ligeledes et hold med fokus på Balance og Bevægelse, det er kl. 10.00-10.50.

I hele tidsrummet har desuden instruktørerne i Cirkeltrænings- og funktionel træningsområdet. Vi giver tips til at intensivere din træning eller omlægge den, hvis du har begrænsninger i forhold til skader og skavanker.

Dette tilbud er ganske gratis” udtaler Daglig leder Helle Thomsen.

Fredag d. 28. Oktober slutter KNÆK CANCER kampagnen med et Spinning By Night arrangement, hvor der startes kl. 18.00 og sluttes kl. 24.00.

Deltagere betaler 100 kr. For at deltage, instruktørerne donere deres timer, vi har 2 cykler med kilometer tæller, som deltagere holder igang under hele eventen. Lokale butikker/firmaer har her doneret et beløb pr. kørt kilometer.

Loop håber, når disse events er færdig, at kunne indsende et pænt stort beløb til det stor TV 2’s indsamlingsshow d. 29. oktober.

Så opfordringen fra Centerejer Niels Jørgensen er “kom ud og støt og deltag i vores mange aktiviteter, så vi kan stå sammen i kampen mod kræft”

“Det er vigtige at pointere at alt vi indsamler går ubeskåret til STØT BRYSTERNE og KNÆK CANCER” slutter Niels Jørgensen.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Loop Fitness Skagen støtter Brysterne og Knæk Cancer i oktober' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger