
Fri entré til Julecirkus på Kappelborg
31. oktober 2016 - kl. 7:56 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Rammerne er sat for en rigtig jule-hyggelig oplevelse for hele familien, når Skagen Bamsemuseum ønsker alle en glædelig jul, søndag den 27. november kl. 11 i SALEN på Kappelborg.
Igen i år er der fri entré til årets julecirkus.
Håber på lokal opbakning.
”Og vi lover, at manegen, musikken og stemningen emmer af jul, når Cirkus Krone går i manegen med årets jule-cirkusforestilling”, lyder det fra museet, som håber på samme fantastiske opbakning fra byens familier, som de forrige år.
Allando er med igen
Artist-nisserne udfører julenumre. Klovne-nissen Allando – i al beskedenhed vel nok Danmarks allerbedste klovn – er i selskab med en af hans dyrevenner, som helt sikkert vil drille ham.
Marc Thierry styrer musikken, og Cirkus Krones varemærke – direktør Irene Thierry – guider publikum sikkert og trygt gennem forestillingen. Det hele krydres med masser af hjertevarme og julemusik.
Billet-”salg”
Gratis billet kan afhentes på kappelborgskagen.dk fra tirsdag d. 1/11, og på Skagen Bamsemuseum fra onsdag d. 2/11.
Der er et begrænset antal billetter til rådighed.
Arrangør
Skagen Bamsemuseum i samarbejde med Kulturhus Kappelborg.

















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Fri entré til Julecirkus på Kappelborg' til en bekendt