
Sarah Becker foran museets indgang.
Træet pyntes på Skagens Museum
25. november 2016 - kl. 13:51 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Denne weekend tages hul på en ny juletradition på Skagens Museum, hvor museet inviterer en aktuel samtidskunstner indenfor for, at pynte sin egen version af et juletræ i Brøndums spisesal.
Juletræet i år byder på unikke papirklip kreeret af billedkunstner og designer Sarah Becker. Gennem hvert enkelt klippede figur, der pryder træet i spisesalen, beskriver og fortolker hun livet i både kunstnerkolonien og i Skagen som helhed. Sarah har desuden også lavet store, smukke papirklip til at pynte de store vinduer ud imod museets projekthave. Her vil en lille skov af juletræer danne en helt særlig stemning hele december måned. Museets butik vil desuden sælge et begrænset antal af kunstnerens unika papirklip.
Sarah Becker er uddannet fra Det Kongelige Danske Kunstakademi i 2003, og er – ud over papirklip – især kendt for arbejde med broderi.
Juletræet bliver pyntet lørdag i Museets åbningstid der er 10-17.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Træet pyntes på Skagens Museum' til en bekendt