
20 skarpe vinkler udstiller
29. november 2016 - kl. 8:04 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Det er knap 20 spændte amatørfotografer fra Skagen Fotoklub, som torsdag d. 1. december kl. 17 inviterer indenfor til fernisering af deres nye udstilling på 2. SALEN på Kappelborg i Skagen.
Gennem hele året har medlemmer fotograferet, samlet, sorteret, smidt væk, beskåret og endelig udvalgt de lidt mere end 40 fotografier, som i december vil pryde de hvide vægge i udstillingssalen.
Om Skagen Fotoklub
Skagen Fotoklub er en klub med lige under 20 glade amatørfotografer. Klubben mødes hver mandag til klubaften, hvor der er forskellige fotorelaterede aktiviteter – redigering af billeder, fototure, foredrag eller fremvisning.
Tidligere på året afholdt klubben også et mindre fototræf i Skagen, hvor bl.a. en fotoklub fra Tønsberg i Norge kom på besøg. En event som klubbens formand Dan Bertelsen håber, kan gentages, og måske på sigt udvides til flere klubber.
Forskelligheden er kernen
Udstillingen er arrangeret i samarbejde med Kappelborg, og ligesom mange andre lokale foreninger som fx. Skagen Viseklub og Skagen Musik- & Teaterforening, holder klubben til i foreningslokalerne i kulturhuset.
At huset rummer mange forskellige foreninger gør det naturligt og nemt at indgå i samarbejder på tværs, hvilket den kommende udstilling er endnu et eksempel på, lyder det fra kulturhuset.
Fakta
Fernisering torsdag den 1/12 kl. 17 – 18 i udstillingssalen 2. SALEN.
Alle er velkomne.
Udstillingsperiode: fredag d. 2/12 – fredag d. 23/12, mandage, tirsdag og torsdage kl. 10 – 17, fredag kl. 10 – 14 og lørdage kl. 10 – 13. Bemærk, onsdag lukket.
Fotos: Skagen Fotoklub.

















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af '20 skarpe vinkler udstiller' til en bekendt