
Opretter ekstra hold til skilsmissegrupper for børn
9. januar 2017 - kl. 6:18 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Heldagsskolen og SSP i Frederikshavn Kommune har i en årrække samarbejdet om en skilsmissegruppe for børn, som har oplevet skilsmisse. En hurtig og god løsning på stort problem.
Gruppen har gennem årene oplevet meget stor søgning og de børn og familier, som har deltaget har haft rigtig mange gode oplevelser.
Flere af børnene oplever, at de knytter nye venskaber til hinanden på tværs og dermed har mulighed for at hjælpe hinanden gennem sorgen og hele bearbejdningsfasen.
Skilsmissegruppens ”popularitet” har desværre gjort, at der er opstået en lang venteliste. Men det er der nu taget hånd om.
Heldagsskolen og SSP har nu oprettet endnu et hold, som skal køre henover vinteren og foråret, så de mange børn, som har skilsmisse inde på livet hurtigere kan få den fornødne hjælp og støtte til at komme videre.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Opretter ekstra hold til skilsmissegrupper for børn' til en bekendt