Skagen Havn indgÄr intentionsaftale med vodbinderi

Foto fra Egersund TrÄls hjemmeside.

Skagen Havn indgÄr intentionsaftale med vodbinderi

7. februar 2017 - kl. 9:40 - af

Skagen Havn indgÄr intentionsaftale med Egersund TrÄl AS om etablering af nyt vodbinderi.

Skagen Havn har indgÄet en intentionsaftale med norske Egersund TrÄl AS om at etablere sig med et vodbinderi pÄ havnen. I fÞrste omgang pÄ en midlertidig placering indtil en etape 3 af havneudvidelsen er gennemfÞrt, som vil betyde nye arealer.

Flere havne har vÊret i spil for Egersund TrÄl AS, der har valgt Skagen som den bedste mulighed for etablering af et nyt vodbinderi:

–  For os er det vigtigt at kunne mĂžde kunderne pĂ„ deres hjemmebane for at kunne tilbyde dem service pĂ„ deres fiskeriudstyr, og vi tror dertil pĂ„, at en etablering i Skagen Havn vil kunne trĂŠkke endnu flere bĂ„danlĂžb til havnen, siger BjĂžrn HavsĂž, managing director i Egersund TrĂ„l AS.

Egersund TrÄl AS er en del af Egersund Group AS, som har 1300 ansatte i hele verden og en total omsÊtning pÄ 2,4 milliarder norske kroner.

Intentionsaftalen betyder, at Skagen Havn pt. undersÞger muligheden for at opfÞre lagerbygning og vÊrksted for vodbinderi pÄ den nuvÊrende havneplads, mens planen er, at Egersund TrÄl AS skal have deres permanente placering pÄ det nye landareal i forbindelse med en etape 3 af havneudvidelsen, som Skagen Havn pt. arbejder pÄ at skabe grundlaget for.

Willy B. Hansen, adm. direktÞr for Skagen Havn glÊder sig over intentionsaftalen med Egersund TrÄl AS, som styrker platformen for etape 3 af havneudvidelsen:

–  Egersund TrĂ„ls etablering vil vĂŠre med til at styrke servicepaletten pĂ„ Skagen Havn og tiltrĂŠkke yderligere kunder pĂ„ omrĂ„det omkring service og muligheden for at lande fisk, nĂ„r de alligevel kommer for at fĂ„ service. Vi ser dem som interessante kommende kunder i forhold til etape 3 af havneudvidelsen, hvor det kan vĂŠre med til at styrke hele forretningskonceptet for den investering. Det er en virksomhed, som har mange kunder i Norge og en del danske ogsĂ„. SĂ„ vi hĂ„ber selvfĂžlgelig, at de med deres etablering i Skagen kan trĂŠkke flere fiskefartĂžjer til Skagen, siger Willy B. Hansen, adm. direktĂžr Skagen Havn.

Etape 3 af havneudvidelsen indeholder blandt andet en landudvidelse pÄ cirka 150.000 m2 og 730 meter ny kaj. Skagen Havn er Danmarks stÞrste fiskerihavn og formÄlet med etape 3 er at skabe endnu stÞrre og bedre rammer for aktÞrer i relation til fiskeriet herunder bÄde fiskere og fiskeindustri.

Kilde: Skagen Havn

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagen Havn indgÄr intentionsaftale med vodbinderi' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger