
Hvad sker der med snerydningen?
9. februar 2017 - kl. 9:09 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
I dag, torsdag d. 9.2 kom vinteren endelig, den har mange børn og barnlige sjæle ventet længe på. Det virker dog som om at det kom bag på Park og Vej eller også har kommunen tilsidesat almindelig snerydning.
Jeg kørte af Skagavej lidt i 8, de fleste cyklister var enten på vejbanen eller på fortovet, stort set ingen benyttede cykelstien og det kan man egentlig ikke fortænke dem i. Jeg kunne ikke konstatere om der havde været nogen for for snerydning, hvis ja, så ser det for mig ud som om at man bare skubber sneen ind på cykelstien.
Kommunen har ofret mange anlægspenge for at sikre cykelstien på netop Skagavej, så kan det da ikke passe at man totalt negligerer cykelstien når der kommer lidt sne.
Med venlig hilsen
Jan Nielsen
forældrevalgt skolebestyrelsesmedlem i Skoledistrikt Nord
Fotos: Jan Nielsen
14 kommentarer til “Hvad sker der med snerydningen?” under annoncerne.
En mening er en mening en holdning ligeså. Behøver du et navn der på. 16 stk Hanne Sørensen jeg kan finde i den grøne sladderbog. Og D Passer
Troede at man skulle skrive sit eget navn, når man kommenterede
Dette er et tilbagevendende problem. Staben hos Park og Vej er skåret ind til benet.
Og antagelig er der også mange som er vinterhjemsendt. Jeg har ondt af de sølle stakler som arbejder for park og Vej, de tonser rundt, først til Frederikshavn for at hente et køretøj, så tilbage til Skagen for at lave et stykke arbejde der. Så igen til fyraften tilbage og sætte køretøjet i stald i FREDERIKSHAVN, og så igen en tur hjem til Skagen.
Men jeg er enige, cykelstierne skal have lige så stor prioritet som vejene. Tænk på alle de små skolebørn, de ældre med deres små knallerter, eller rollator og alle de andre som skal på arbejde.
Og Hr. Ledif – øbo eller ej – jeg betaler lige så meget i SKAT – som dem i Frederikshavn – så vil jeg SGU også have de samme ting for mine skattekroner. Eller må man kunne lave en aftale om, at jeg og de andre – som ikke får samme ydelse udført i kommunen, ikke skal betale så meget i skat som de andre – så skal du bare høre “hylerne”.
Men oven over alting stråler Moder sol.
Gudfaderbevares, vil i (skawboer) ha’ at kommunen skal rykke ud for den smule sne? Øboer er sku’ underlige.
Har været sydpå i dag og der er ryddet på cykelstien fra Aalbæk og sydpå
måske skal vi bare pumpe cyklen???????
Nu må alle i brevskrivere sgu da styre jer.
I må da kunne forstå, at der ikke er penge til både snerydning og kommunale lønstigninger.
John Nielsen
Jeg kunne ikke være mere enig med dig Jan. Jeg valgte at køre mine børn i skole netop fordi vi aldrig kan regne med at cykelstierne er til at benytte efter snevejr… Og ganske rigtigt så var alle cyklende børn ,vi mødte ,nød til at køre på vejbanen,. Det er meget meget utrygt at sende sine børn i skole på cykel under de her forhold.
Rettelse til min kommentar, ikke sne, men salte cykelstien….
Snerydning, fortovsfliser der ligger hulter til bulter,kloakdæksler der er ved at bryde sammen . Og så den dårlige aftenbelysning det er da utroligt hvad vi bliver budt her oppe, vi er jo kun er lille vedhæng på Frederikshavn kommune.Man kunne næsten tro vi er delitet.
Men salt til fortorvet har vi da fået tildelt rigeligt af,så meget at der var saltet en Lørdag morgen hvor termometeret viste 7 varmegrader og ingen udsigt til frost de næste dage.
Misligholdelse af kystsikringen kan også nævnes ,pengene er i kommunens kasse der ligger de jo “godt” men vedligeholde nej det kommer hvis ikke på bordet, ærgeligt vi bare må se på.
Håber alle kommer godt frem trods manglende snerydning.
Selvom jeg ingen skolebørn har mere, kontaktede jeg i 2015 ejeren for Trigon om, at fjerne sne på fortovet omkring den Hedeboskolen, det blev gjort. I 2016 kontaktede jeg park og vej om at fjerne sne på Nordsøvej, der vor børnene cykler, men intet blev gjort. Det samme gør sig gældende i 2017 – hva` sker der? Skal der ligge lig på bordet før der bliver gjort noget? Feje jeres ishockey bane, har åbenbart større prioritet end sikkerheden for skolebørnene i Skagen.
FTS
Det er tegn på , at vi har en dårlig ledelse af park og vej , for det er galt hver eneste vinter at de ikke rydder veje og cykelstier og fortov i Skagen .
Ja, det er velnok trist at vi er bagefter heroppe med alting? Og det blir værre og værre……. Man er ikke særlig tryg ved at skal tilbringe sin alderdom i Skagen, vi er efterhånden blevet frataget ALT !!! Og mht. snerydning, så burde det sgu være sikkert for børnene at køre til og fra skole.
De skulle jo lige rydde i Frederikshavn først!