Da tyskerne kom

En scene fra Dengang i maj.

Da tyskerne kom

23. april 2017 - kl. 6:48 - af

Skagen Bio har onsdag i nÊste uge, 26. april, premiere pÄ en fransk film, Dengang i Maj, der handler om, hvordan livet var for den menige franskmand i maj 1940, hvor Frankrig invaderes af tyske tropper.

Beboerne i en lille nordfransk landsby tvinges pÄ flugt som millioner af andre, i hÄbet om at finde et sikkert sted ved kysten.

Byens borgmester Paul forsĂžger sammen med sin kone Mado, at holde humĂžret oppe med musik og god mad. Den unge lĂŠrerinde Suzanne tager sig af en lille dreng Max, der er blevet vĂŠk fra sin far, Hans, da han blev arresteret af tyskerne.

Da Hans bliver sluppet fri og vender tilbage til byen, er beboerne draget pÄ flugt.

Han mþder den skotske officer, Percy, som har mistet alle sine ménd. Sammen drager de ud for at finde Hans’ sþn og Percy skal finde tilbage til England.

Torsdag og sþndag i néste uge er der mulighed for at se eller gense filmen om dagene da Norge blev besat af Tyskland – Kongens Valg med Jesper Christensen i titelrollen som den norske konge.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Da tyskerne kom' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger