Ny formand i Skagen Byting
27. april 2017 - kl. 10:56 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Skagen Byting konstituerede sig mandag med Martin Knudsen som ny formand og ellers den gamle besætning med Jørgen Fink Petersen som næst formand, Bente Lund som kasserer og Chresten Sloth som sekretær.
Martin Knudsen har i en lang årrække været selvstændig mekaniker i Randers, men har siden 1989 hvert år besøgt Skagen, bl.a. fordi en af hans helt store interesser er veteranmotorcykler. I 2012 flyttede han og hustruen Bente permanent til Skagen, som de begge fuldstændig er faldet for. Derfor sagde Martin ja, da samtlige bestyrelsesmedlemmer pegede på ham som formand.
Forinden konstitueringen havde bestyrelsen en længerevarende drøftelse af Bytingets fremtidige profil, der blev beskrevet i 5 mulige spor: aktuelle sager, som medlemmerne eller bestyrelsen selv bringer til behandling, byens kulturliv, den frivillige indsats, som mange skagboer i forskellige sammenhænge yder, samarbejdet med byens andre foreninger og endelig opsamling af viden om Skagens mulige fremtid(er).
Sporene vil blive færdigbehandlet på bestyrelsens næste møde den 20. juni, men her og nu sendte Bytinget et brev til borgmesteren vedrørende en ny lagerbygning til Kulturhuset og nedrivning af den gamle brandstation samt et brev om farlige trafikforhold på Chr. den 10´s vej og Holstvej.

















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Ny formand i Skagen Byting' til en bekendt