Oplevelsescenter for trækfugle indviet

Oplevelsescenter for trækfugle indviet

12. maj 2017 - kl. 20:42 - af

Rigtig mange havde valgt at overværer åbningen af det nye oplevelsescenter for trækfugle i Skagen Grå Fyr.

Oplevelsescenteret er skabt i samarbejde med Frederikshavn Kommune, Naturstyrelsen, dansk Ornitologisk Forening, og Turisthus Nord.

Blandt talerne var Miljø- og fødevarerminister, Esben Lunde Larsen (V) og Borgmester Birgit Hansen. (læs hele borgmesterens tale i bunden af artiklen)

Det var en stolt minister der var i Skagen for at åbne centeret: ” Det er ikke kun et fyrtårn for fugle, men også for formidling på et absolut topplan, og jeg håber stedet kan være med til at flere griber kikkerten og kommer ud i naturen for at følge fuglene”.

Efter Egon Østergaard, formand for Dansk Ornitologisk Forening, Esben Lunde Larsen, Borgmester Birgit Hansen, Direktør for Turisthus Nord Renè Zeeberg og Peter Cederfeld, adm. direktør, Realdania Byg havde klippet snoren i fællesskab, blev centeret åbnet for de mange gæster.

Arrangørerne var vært ved et glas champagne, og der var en bog til alle om Det Grå Fyrs historie.

Det nye fugleoplevelsescenter i Skagen Grå Fyr er opbygget med digital formidling som omdrejningspunkt. Det gør formidlingen nærværende med fascinerende live billeder og data om fuglene, der vises i takt med at de registreres i Skagen. Alt dette giver et helt unikt indblik i trækfuglenes forunderlige liv.

I centret har Dansk Ornitologisk Forening også etableret en fuglestation, hvor observatører, ringmærkere og naturvejledere arbejder året rundt. Som publikum kan man følge arbejdet og høre om forskningen i fugletræk.

Borgmester Birgit Hansens tale:

Kære minister 

Kære alle sammen Velkommen til Skagen, og velkommen til toppen af Danmark. 

I dag skinner solen – eller det er i hvert fald blevet forår. Træerne er sprunget ud, fuglene kvidrer og de tykke frakker er lagt væk for en stundSådan var det ikke, da jeg var her sidst. Det var tilbage i december, hvor vi fejrede den storslåede renovering af fyrtårnet. Det var hyggeligt. Julen var lige om hjørnet, og søde englebørn bød velkommen med lys og sang.

Dengang kunne denne forårsdag synes langt væk. Men tiden går hurtigt, og nu er vi her. Nu står fugleoplevelsescentret i Skagen Grå Fyr færdigt. Vi kan alle være stolte. Alt spiller sammen på fornemste vis. 

Og vi bør alle klappe hinanden på skulderen, for det er en stor dag for turismen i Frederikshavn kommune. Vi har fået en ny spydspids. Skagen Grå Fyr er en fornem gave til området.

Jeg vil gerne sige tak til alle jer, der har medvirket og gjort det muligt. Tak for godt samarbejde. Når vi trækker i samme retning, kan vi få store ting til at ske.

Der er mange, som fortjener en stor tak.

Tak til Realdania. Tak for, at I investerer I vores område. Tak for, at I hjælper os med at bevare fyretTak til Friluftsrådet, fordi I bevilligede midler til, at vi kunne udskrive en konkurrence, så vi fik den helt rigtige indretning af fyret. Og tak til Nordea-fonden for jeres rundhåndede bidrag. Takket være jer har vi fået en suveræn udstilling i europæisk særklasse

Jeg vil også gerne benytte lejligheden til at ønske Dansk Ornitologisk Forening tillykke med den nye fuglestation. Den kan I være stolte af. Jeg er sikker på, at den bliver en populær og integreret del af oplevelsen i fyret. Fra kommunens side håber vi på et langt og frugtbart samarbejde med jer.

Jeg vil gerne rose jer alle forat I har udvist stor åbenhed hele vejen igennem. Det betyder meget for folk, at I byder indenfor undervejs.  den måde viser respekt for området. Det giver kredit blandt skagboerne og alle os andre i kommunenVer jo et nysgerrigt folkefærd

Samtidig vil jeg også gerne rose jer for jeres valg af navn. Heroppe foretrækker vi et navn, der ikke er for fancy eller smart. Skagen Grå Fyr – Center for Trækfugle. Det er det, vi kalder det. Det er nede på jorden, og det viser, hvad vi er.

I Frederikshavn Kommune vil vi så gerne have gæster. Det gælder mennesker, og det gælder trækfugle. Vi vil så gerne byde indenfor og være gode værterOg vi vil så gerne vise alt det, som vi har at byde på. Sommer og vinter – ja, året rundt.

Millioner af turister valfarter hvert år til toppen af Danmark, for Skagen drager. Byen, havet, lyset og stemningen trækker folk til. Naturen en af de største attraktioner. De fleste ved, at den er helt sin egen.

Men ikke alle har tidligere været opmærksomme på, at Skagen har en stor og varieret koncentration af trækfugle. Det ændrer Skagen Grå Fyr nu på. Fyret kan være med til at inspirere flere til at tage ud i naturen. Få vind i håret, røde kinder og unikke oplevelser med hjem i bagagen.

Skagen Grå Fyr passer naturligt ind i fortællingen om Skagen. Det ligger helt i tråd med, hvad Skagen ellers er og kan. Det er et nyt tilbud i rækken af naturoplevelser. Når man har studeret trækfuglenes spændende univers i udstillingen, og når man har oplevet den fantastiske udsigt fra toppen af fyret, melder lysten sig til at komme ud i naturenFor så brænder man for at opleve den ved selvsyn.

I Frederikshavn Kommune satser vi på turisme. Det er et område, hvor vi forventer vækst i de kommende år. Vi arbejder hele tiden målrettet på at tiltrække endnu flere gæster. Og samtidig ønsker vi, at de turister, der allerede er her, bliver lidt længereDe må også gerne komme lidt oftere. Turistsæsonen skal udbredes til at række længere end sommermånederne. 

Vi ved, at turister i dag efterspørger en bred og varieret palet af oplevelser og attraktioner. Der skal ske noget. Der skal være noget at komme efter. Og samtidig skal det være nemt. Det er ofte en fordel, hvis tingene ligger i nærheden af hinanden, for så får oplevelserne mere volumen.

Det gælder måske især for vores mange krydstogt gæster, som skal nå meget på kort tid.

Skagen Grå Fyr passer som fod i hose ind i disse planer. Det ligger på vejen ud til Grenen, hvor turisterne allerede kommer. Og trækfuglene har sæson helt fra februar til november, og det er med til at forlænge turistsæsonenJeg er sikker på, at Skagen Grå Fyr kommer til at påvirke turismen i Skagen i positiv retning. 

Det var ordene fra mig. Endnu engang velkommen. Jeg håber, at I får nogle hyggelige timer her hos os i Skagen Grå Fyr.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Oplevelsescenter for trækfugle indviet' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger