
Jacob Rantzau på Skagens Museum.
‘Björck & Rantzau. Together we get somewhere’ på Skagens Museum
31. maj 2017 - kl. 6:55 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
“Oscar Björcks maleri Båden sættes i søen har altid stået for mig, som et af de bedste malerier på Skagens Museum. Jeg har tit beundret hans teknik, og da jeg kom på idéen om at lave et dobbeltværk med titlen Together we get somewhere, var det oplagt at gå mere i dybden med Björcks maleri.”
Jacob Rantzau 2013
I efteråret 2013 fik kunstneren Jacob Rantzau (f. 1973) helt ekstraordinært lov til at arbejde i det fredede Krøyers atelier i Skagens Museums have. Rantzau fik lov til at låne atelieret, fordi han var i gang med at arbejde på to større værker med titlen Together we get somewhere. I tilblivelsesprocessen studerede Rantzau værket Båden sættes i søen. Skagen fra 1884 af den svenske skagensmaler Oscar Björck (1860-1929). Værket tilhører Skagens Kunstmuseer og hænger på Skagens Museum.
Der er mere end 130 år mellem Björcks og Rantzaus værker. Udover fra den tidslige afstand er der også stor forskel på det betydningsmæssige indhold af deres værker. Det meningsfulde (sam)arbejde, som Björck skildrer i sit maleri, hvor fire fiskere hjælper hinanden med at få båden i søen, er i Rantzaus dobbeltværk forvandlet til håbløst sisyfosarbejde – båden rokker sig ikke ud af stedet, selv om de to personer ror og ror, og i det andet værk får de aldrig skovlet vandet væk.
Selv om Rantzaus værker henter inspiration i Björcks værk har de to kunstneres værker ikke tidligere været udstillet sammen, men det bliver de nu i udstillingen Björck & Rantzau. Together we get somewhere. Her vises Björcks maleri sammen med Rantzaus to værker Together we get somewhere. Desuden udstilles ca. 60 skitser og forarbejder til Rantzaus to værker, der tillader publikum at følge Rantzaus proces.
Udstillingen vises i Østre og Vestre rum i Plesnerbygningen.
Jacob Rantzau f. 1973
Jacob Rantzau bor og arbejder i Kattrup mellem Horsens og Skanderborg. Hans kunstneriske forbilleder er bl.a. den hollandske kunstner Rembrandt (1606-69), den engelske maler Lucian Freud (1922-2011) og norske maler Odd Nerdrum (f. 1944). I sine malerier kredser Rantzau altid på en eller anden måde om menneskefiguren, og maleriernes baggrunde er ofte mørke og uigennemtrængelige. De senere år har han dog udviklet en lysere og mere blå palet, bl.a. inspireret af friluftsmaleriet og nogle af skagensmalerne.
Björck & Rantzau. Together we get somewhere
Skagens Museum fra 2. juni – 29. december 2017









_1.jpg)






Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af ''Björck & Rantzau. Together we get somewhere' på Skagens Museum' til en bekendt