
Ănsker reduktion af udgifter til tolke
11. juni 2017 - kl. 6:38 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Kan udgifterne til tolkebistand reduceres? Dette spÞrgsmÄl Þnsker byrÄdsmedlem Carsten SÞrensen (DF) belyst, nÄr Arbejdsmarkedsudvalget mÞdes nÊste gang i morgen den 12. juni.
Carsten SÞrensen har anmodet om at fÄ et punkt pÄ dagsordenen vedrÞrende tolkeudgifter for perioden 2014-2017, samt hvordan disse udgifter kan nedbringes fremover.
Dansk Folkeparti fremhÊver, at Ankestyrelsen har gode erfaringer med at fÄ bremset og reduceret dens udgifter pÄ omrÄdet via udbud af tolkeopgaven.
Punktet skal drÞftes i Arbejdsmarkedsudvalget med henblik pÄ at beslutte, om der skal arbejdes videre med forslaget fra DF. I sÄ fald vil administrationen udarbejde en oversigt og et beslutningsgrundlag til nÊste mÞde i slutningen af august.
Tekst: Per Rye

















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Ănsker reduktion af udgifter til tolke' til en bekendt