De er klar året rundt, døgnet rundt!

De er klar året rundt, døgnet rundt!

17. juni 2017 - kl. 6:32 - af

Museumsinspektør Jens Thidemann der selv er redningsmand fortæller om livet og arbejdet som redningsmand i dag, og om de både, udstyr og nogle af de type redningsaktioner, der finder sted på Kattegats kyster.

Kystmuseet Skagen, mandag den 19. juni 2017 kl. 13.30-15:00. Gratis for museets gæster.

På Kystmuseet i Skagen kan du høre om arbejdet som frivillig redningsmand i dag, når museet får besøg af en ægte redningsmand. Om hvordan det er at stå til rådighed, hvad der sker, når alarmen lyder og om de typer redningsaktioner, der finder sted langs Vendsyssels kyster i dag, for selv om skibsfarten også får forbedret sikkerhedsudstyr er der stadig behov for de danske redningsmænd. Museets inspektør vil fortælle om historien bag redningsvæsenet og byder på en hjemmelavet bjesk og en kop kaffe til at styrke sig på oven på de dramatiske strandinger.

Da det danske redningsvæsen blev oprettet i 1852 blev der bygget stationer langs kysterne landet over. Indtil da havde bjærgningen af forliste søfolk foregået helt på frivillig basis, med de midler og primitive både lokalbefolkningen nu engang havde til rådighed. Med redningsvæsenets oprettelse fik man langt bedre udstyr og mere sikre både, men bemandingen af stationerne foregik stadig på frivillig basis. Hverken for løn eller ros, blev redningsmændenes motto.

I dag er der 21 redningsstationer tilbage langs de danske kyster, der nu med hurtigtgående både kan dække hele området. Selvom både og udstyr hele tiden udvikles og optimeres foregår arbejdet i kystredningstjenesten stort set på samme måde som da redningsvæsenet blev oprettet i 1852. Langt de fleste af de godt 400 danske redningsmænd arbejder frivilligt, og står til rådighed døgnets 24 timer, året rundt, til at rykke ud uanset vind og vejr, hvis der er skibe eller mennesker, der kommer i nød til søs.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'De er klar året rundt, døgnet rundt!' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger