
All Stars.
Byens Musiksted byder på masser af blues
8. september 2017 - kl. 6:52 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Bryghuset er Skagens musiksted og vi har hver weekend, hele året live musik med fri entre’
Fredag er det typisk til fyraften, hvor Du kan mødes med venner, arbejdskollegaer, familie m.m., til et par hyggelige timer med godt øl og høj stemning.
Lørdag eftermiddag er der basis for en god frokost inden bandet går på scenen kl. 15.00, så man er mæt og klar til et par gode timer med fed musik.
I dag, fredag får Bryghuset besøg af Nellie BM som får hjælp af Søren Ahlgren og De underholder med lækker blues musik.
Niels Børsting Mikkelsen kaldet Nellie er ny solist på den danske blues scene.
Med råt udtryk og stor indlevelse indtager han scenen. Dette giver en stemning som når helt ud til publikum.
Nellie spiller en blanding af egne sange og fortolkninger af gamle kunstnere som Robert Johnson, Skip James mfl. Nellie´s egne numre, som primært er inspireret af nyere blues kunstnere som Rory Gallagher og Peter Green, går godt i spænd med de gamle klassikere.
Lørdag kommer bandet All Stars og underholder med alt det lækre musik, som vi sang med på i 80-90’erne, her er numre fra Pointer Sisters, Danseorkestret, Stevie Wonder, Helmig og meget andet, så kom og vip lidt med tæerne på Bryghuset.
All Stars spiller kl. 15.00-18.00.
se/lyt evt. mere her:
http://eventzonen.dk/allstarspartyband
Endnu en fed musikoplevelse på Bryghuset – denne weekend.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Byens Musiksted byder på masser af blues' til en bekendt