Årets sidste krydstogtskib er i havn

Årets sidste krydstogtskib er i havn

21. september 2017 - kl. 11:59 - af

Kort efter kl. 11.00 anløb årets sidste krydstogtskib Krydstogtkajen i Skagen Havn. Det er skibet Marina fra Oceania Cruises, der gæster Skagen for første gang.

Skagen er næstsidste havn på et 12 dages cruise, der har ført gæsterne fra København til Helsingfors, Skt. Petersborg, Tallinn, Stockholm og Visby, inden de ankommer til Skagen. Næste havn er Oslo, inden togtet slutter i Amsterdam.

Der er 1.073 gæster ombord fra 34 forskellige lande – heraf 620 fra USA, 200 fra Canada, dernæst Australien og UK + resten fra alle øvrige verdensdele. Som om 34 lande ikke er nok, så er der blandt den 765 mand store besætning folk fra 58 nationer!

Skagen Viseklub synger for gæsterne ved ankomsten og Tordenskioldgarden spiller ved afgangen ca. kl. 20.30 til skibet er ude af havnen.

Da det er et first call, vil der være plakette overrækkelse ombord forestået af 2. viceborgmester og formand for Cruise Skagen, Bjarne Kvist.

2 kommentarer til “Årets sidste krydstogtskib er i havn” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

2 kommentarer til “Årets sidste krydstogtskib er i havn”

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Årets sidste krydstogtskib er i havn' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger