Ministerbesøg på Brovandeskolen

Ministerbesøg på Brovandeskolen

2. oktober 2017 - kl. 16:25 - af

Undervisningsminister Merete Riisager besøgte i dag Brovandeskolen. Det er Liberal Alliance i Frederikshavn kommune der har fået besøget sat i stand.

Skoleleder Helle Stenbakken:

Mandag den 2. Oktober, havde vi fornøjelsen af et ministerbesøg her på Brovandeskolen. Undervisningsminister Merete Risager (LA) ankom til skolen kl 1330 – lidt forsinket på grund af en flyforsinkelse. Her modtog Skolens elever fra 6. 7, 8 og 9. Klasse ministeren i Multihuset. Eleverne fra 8. & 9. klasse  havde i Samfundsfag forberedt relevante spørgsmål – både omkring demokrati, ”hvorfor bliver man politiker”, ”hvad vil du allerhelst ændre som Undervisningsminister” samt andre for eleverne relevante spørgsmål. Som en del af arbejdet med demokratietbegrebet i Samfundsfag og dannelse generelt,  ser vi besøget, som et spændende og relevant indslag i elevernes skolehverdag.

Vi oplevede en frisk og nærværende  minister, som på en givende måde fik præsenteret sig selv og sit ministerium, som havde en fin kontakt og derfor fik en rigtig god dialog med vores unge mennesker.

Efterfølgende samledes skolens personale og ledelse på lærerværelset, hvor vi over en kop kaffe fik en god uformel snak med ministeren omkring, hvad det aktuelt er, der fylder på vores skole  – og hvor er det vi kan være udfordret. Vi fik også fortalt ministeren om vores indsatsområde – som på Brovandeskolen i år, er det ”Inspirerende undervisningsmiljø”.  

 Vi har netop fejret 40 års jubilæum – og vi kunne fortælle Undervisningsministeren, at hun havde æren af at være den første minister der nogensinde har valgt at besøge Brovandeskolen. Vi er en fri grundskole, og vi ønsker at være åben overfor lokalsamfundet og generelt vise alle, at vi faktisk bare er en grundskole, hvor forældrene har truffet et tilvalg – og det er jo ikke nødvendigvis et fravalg, afslutter Helle Stenbakken.

Efter besøget på Brovandeskolen, gik turen videre til Frederikshavn Friskole, som netop er startet op med 2. skoleår, til en snak om hvordan det er at drive friskole i Frederikshavn kommune.

Besøget afsluttes i Arena Nord, hvor alle er velkomne til at kigge forbi, til det der forhåbentligt bliver en livlig debat med fokus på vores skoler og undervisning.

Her er alle partier, der stiller op til kommunalvalget, inviteret til panel debat. Merete Riisager åbner debatten med et oplæg og sammen med spørgsmål fra salen, vil dette danne rammen for paneldebatten. Arrangementet i Arena Nord varer fra kl. 18.30-20.30

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ministerbesøg på Brovandeskolen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER