Kunsten at blive snydt

Kunsten at blive snydt

10. oktober 2017 - kl. 9:58 - af

I oktober/november bryder Skagens Museum alle kunstens regler, når de bytter et af deres originale mesterværker ud med en nymalet kopi og spørger: Hvem kan finde forfalskningen?

I samarbejde med DR er Skagens Museum nemlig del af et vildt eksperiment og en TV-produktion, der bliver til en programserie med titlen KUNSTEN AT BLIVE SNYDT’, som rammer en fjernsynsskærm nær dig i 2018.

Har DU lyst til at medvirke i programmet og gå på jagt blandt 10 udvalgte malerier på museet for at teste dig selv og dit blik for, hvad der er falsk og hvad der er ægte?

Og vil du bruge lørdag den 4. november på Skagens Museum?

Så skriv til mmr@nordiskfilmtv.com

Fortæl lidt om dig selv og hvem du har lyst til at gå på kunstopdagelse med.

Man skal minimum være 2 personer sammen og børn skal mindst være 6 år.

Du behøver ikke have noget særligt kendskab til kunst og Skagensmalerne – du skal bare synes, at det er sjovt at være med – og konkurrencelyst og skattejægertrang er kun en fordel!

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kunsten at blive snydt' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger