Uafgjort i Billard

Uafgjort i Billard

28. oktober 2017 - kl. 7:02 - af

I sidste weekend spillede Skagen Billard Klubs hold i 3 division keglebillard p√• hjemmebane i mod lokal rivalerne fra S√¶by Bk. Det var en kamp der var ventet med sp√¶nding, og kampen blev ogs√• et meget t√¶t opg√łr, der endte 4-4. John Mathiassen og Ole Frisk Hansen vandt deres kampe, dog uden at nogen af dem spillede prangende p√• dagen. Holdets¬†1. mand, Martin Olesen, kunne slet ikke¬†f√• det til at fungere denne s√łndag og blev sat til v√¶gs af en velspillende Henrik Anderson fra S√¶by Billard Klub.

I dagens anledning havde man en reserve p√• holdet, nemlig Lasse Andersen, der til dagligt er¬†1. mand p√• klubbens anden hold i Serie 1. Om det var nerver eller presset fra de mange fremm√łdte¬†tilskuere denne s√łndag, skal v√¶re usagt, men¬†et nederlag og s√¶sonen`s d√•rligste kamp blev det til for den unge mand.

Skagen ligger på en 1. plads efter 5 spillerunder og om i næste weekend venter der en tur til Aarhus, der er en af de nærmeste konkurrenter.

I denne sæson har Skagen Billard Klub 10 hold tilmeldt i diverse turneringer.

2 division 3-bande carambole.

3 division keglebillard.

Serie 1 keglebillard.

Serie 2 keglebillard.

6 Oldboys hold i keglebillard.

Kig ud i vores hyggelige lokaler på Skarpæsvej 192 hver mandag, onsdag og fredag formiddag fra kl: 09 til 12 hvor der er træning og social samvær for klubbens Oldboys afdelingen, og tirsdag & torsdag aften fra kl: 19 er der træning for de yngre medlemmer.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Uafgjort i Billard' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER