E-sport og motionscenter søger om tilskud

E-sport og motionscenter søger om tilskud

1. november 2017 - kl. 6:49 - af

Når Folkeoplysningsudvalget mødes næste gang den 2. november, skal udvalget bl.a. tage stilling til ansøgninger fra Ålbæk E-sport og Skagen Motionscenter, der begge søger om økonomiske tilskud.

Ålbæk E- sport søger om godkendelse til at medtage lejebeløb som tilskudsberettiget lokaleudgifter.

Foreningen er en nystartet forening, der blev godkendt som folkeoplysende forening i maj 2017. Foreningen tilbyder e-sportsaktiviteter. Foreningen har derfor brug for et lokale, hvor foreningens computere kan opstilles.

Center for Kultur og Fritid har været i dialog med foreningen om anvisning af et kommunalt lokale, men det opfylder ikke foreningens ønske om en fast opstilling af computere. Foreningen kan leje et lokale i Ålbæk Idrætscenter til sine aktiviteter.

I henhold til tilskudsordning for frivillige folkeoplysende foreninger ydes der lokaletilskud, hvis egnede offentlige lokaler ikke kan anvises. Lokaletilskud ydes med 60 % af forbrugsudgifter og 75 % af øvrige udgifter. Overstiger udgifterne KL’s vejledende satser for haller, ridehaller og øvrige lokaler, ydes der maximalt 75 % i tilskud af de vejledende satser. Udgør medlemsantallet over 25 år mere end 10 % af det samlede medlemstal, nedsættes lokaletilskuddet forholdsmæssigt, svarende til disse medlemmers andel af det samlede antal medlemmer.

Med baggrund i det oplyste ugentlige timeforbrug forventes den ĂĽrlige husleje at vĂŚre pĂĽ 9.600 kr., og det beregnede lokaletilskud ved fuld refusion er 7.200 kr.

Social-, sundheds- og kulturdirektøren indstiller, at Folkeoplysningsudvalget beslutter om Ålbæk E-sport kan godkendes til lokaletilskud.

Skagen Motionscenter er i gang med at installere elektronisk lüsesystem i klubhuset. Foreningen har tidligere modtaget tilskud til projektet, men har efterfølgende fundet ud af, at de nøglekort, som foreningen allerede bruger, ikke kan bruges med det nye elektroniske lüsesystem. Foreningen søger derfor tilskud fra anlÌgspuljen til indkøb af nøglekort og sidste installation.

Foreningen installerer lüsesystem i samarbejde med Winkas. Der søges om tilskud til indkøb, som foreningen forventer max. er 20.000 kr.

Social-, sundheds- og kulturdirektøren indstiller, at Folkeoplysningsudvalget beslutter om ansøgningen fra Skagen Motionscenter skal imødekommes.

 

Tekst af Per Rye

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'E-sport og motionscenter søger om tilskud' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

Š 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogsü tredjeparts statistik-software som anvender cookies, sü vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at lÌse avisen uden at der lagres cookies pü din computer, sü ved at fortsÌtte accepterer du automatisk.

ACCEPTER