60 Års jubilæum for Skagen Bridge Klub

Virkelyst har søgt om 18.325 kr., som de har betalt i merudgifter for el og varme i 2022. Ansøgningen indstilles til afslag, da udgiften allerede er afholdt i 2022.

60 Års jubilæum for Skagen Bridge Klub

3. november 2017 - kl. 7:15 - af

Mandag den 6. november vil der være dækket op til fest i Virkelyst. Skagen Bridgeklub har 60 års jubilæum og det skal naturligvis fejres, og mon ikke der i løbet af aftenen vil komme kort på bordene.

32 personer mødes, året rundt, hver mandag aften fra kl.19 til 23 for at udøve deres store lidenskab, Bridge. Om vinteren starter sæsonen første mandag i september og slutter første mandag i maj.

Hele sommeren er der turnering for turister, og det er rigtig hyggeligt da mange er gengangere, der er også nogen der kommer fra lystbådene.

Mandag aften starter med kortspil, og midt i spillene bliver der serveret kaffe eller the, og to stykker smørrebrød. På spilleaftenerne går snakken lystig blandt de mange spillere, hvoraf de fleste er pensionister, den ældste i klubben er 91 år, mens kun 2 endnu er på arbejdsmarkedet.

Klubben vil rigtig gerne have flere unge til at spille bridge, men man er også klar over, at det kan være et problem, at man skal møde hver mandag, og kan man ikke komme, skal man selv finde en afløser.

Det var Inger Bryen, som formand for husmoderforeningen, der startede i 1957 med at undervise i bridge og klubben blev startet.

I mange år var Lise Hansen formand for klubben, og efter 25 år blev Tinna Jensen formand. Tinna afgår som formand ved generalforsamlingen til april, og der skal derfor vælges en ny formand.

I 1979 blev klubben delt i 2 og der er nu to bridgeklubber i Skagen – Hjerter Es og Skagen Bridge Klub.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af '60 Års jubilæum for Skagen Bridge Klub' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger