Option pÄ leasing af biler til hjemmeplejen

Option pÄ leasing af biler til hjemmeplejen

13. november 2017 - kl. 6:59 - af

Økonomiudvalget skal pÄ udvalgets kommende mÞde den 15. november se pÄ anvendelsen af option i forbindelse med leasing af biler til den kommunale hjemmepleje.

Socialudvalget besluttede pÄ sit mÞde i april i Är at indgÄ en ny aftale om leasing af biler til Center for Sundhed og Pleje (hjemmeplejebiler), i alt 68 biler.

PÄ baggrund heraf anmodede Center for Sundhed og Pleje Kommune Leasing om tilbud pÄ finansiering af den indgÄede kontrakt. I denne kontrakt var der en option pÄ leasing af yderligere 9 stk. hjemmeplejebiler.

Økonomiudvalget godkendte pÄ mÞde i juni 2017 denne kontrakt samt finansieringen af de oprindelige 68 hjemmeplejebiler.

Center for Sundhed og Pleje Þnsker at udnytte denne option og har i samarbejde med IndkÞbskontoret indhentet og gennemgÄet tilbud pÄ finansiel leasing fremsendt af Kommune Leasing.

I finansieringstilbuddet er der angivet 2 modeller til finansiering, og det anbefales, at finansieringen af de 9 yderligere hjemmeplejebiler fordeles med 2 stk. og 40.000 km/Ärligt med variabel rente samt 7 stk. og 20.000 km/Ärligt med variabel rente.

De anbefalede modeller er med variabel rente og omfatter en 3-Ă„rig leasingperiode, hvor 1. ydelse forfalder 1. maj 2018. Alle belĂžb er ekskl. moms. Der tages dog diverse forbehold i aftalen – ikke mindst ”ukendte faktorer”. Dette kan betyde, at leasingydelsen vil blive reguleret, nĂ„r bilens handelsvĂŠrdi skal genvurderes overfor SKAT.

Finansieringen af aftalen sker indenfor Center for Sundhed og Plejes budgetramme.

Social-, Sundheds- og KulturdirektÞren indstiller, at Økonomiudvalget godkender den anbefalede finansiering.

 

Tekst af Per Rye

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Option pÄ leasing af biler til hjemmeplejen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger