
Arkivfoto.
Lokalhistorisk Forening lader sneen dale på Kystmuseet
26. november 2017 - kl. 6:56 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Julen nærmer sig – også for lokalhistorikere – og Skagen Lokalhistoriske Forening slår i den anledning gækken løs tirsdag den 5. december kl. 19.30 på Kystmuseet i Skagen. Museet ligger som bekendt på den gamle Svallerbakke eller Fiskerindernes Sladrebanke, som der står på ældre kort.
Aftenen byder på julesange, en djævelsk, lokalhistorisk quiz og et åndløst spændende pakkespil. En filmstump bliver der sikkert også plads til, og så vil man kunne høre telefonmontør Severin Baghs yngste søn, foreningens tidligere formand, Gunnar Bagh, fortælle om sin barndom i Skagen.
Det Kaffehistoriske Laboratorium serverer varme drikke og julekringle i museumscaféen, hvor snakken vil gå, og hvor nisser kan forekomme – dog kun af den godmodige slags.
Jul på Svallerbakken er forbeholdt medlemmer af Skagen Lokalhistoriske Forening. Billetterne til Jul på Svallerbakken koster 50 kr og kan købes i Tinghuset fra onsdag den 29. november kl. 12.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Lokalhistorisk Forening lader sneen dale på Kystmuseet' til en bekendt