Stor donation fra SIK og STØRST vært

Peter Ingemann (th) donerede 25 kr pr. solgt bog til SIK. Christian Mose Sørensen (SIK) donerede pengene videre til Susanne Nielsen ( Engle Ønsketræet).

Stor donation fra SIK og STØRST vært

18. december 2017 - kl. 9:53 - af

Fredag d. 27. oktober afholdte Skagen Idræts klub i samarbejde med Skagen El teknik et foredrag med Peter Ingemann fra Tv udsendelserne STØRST.

Et foredrag som samlede 600 Skawboer i Skagen Kultur- og Fritidscenter. Hver og en oplevede en sprudlende Peter Ingemann, som fortalte om hans liv, både som privat person, og som vært på TV 2s STØRST.

Peter solgte i forbindelse med showet sin bog, Ingemanns Land, og donerede i den sammenhæng 25 kr. pr. solgt bog til Skagen Idræts Klub.

Bestyrelsen i Skagen Idræts Klub valgte, at donerer pengene til et godt lokalt tiltag, som skulle bringe lykke i den søde juletid. Skagen ønske engle, som sikre børn i økonomiske trængte familier en julegave,  fik i den forbindelse overrakt pengene af Peter Ingemann og Christian Mose Sørensen på i alt 3.425,- kr.

“Når vi som lokal Idrætsklub har muligheden for, at udvise socialt ansvarlighed uden for klubbens rammer, uden at det på nogen måder får betydning for vores medlemmer, var det for os helt naturligt at donerer de penge til andre ildsjæle, som gør en forskel i hverdagen” udtaler Christian Mose Sørensen på vegne af Skagen Idræts klub.

En kommentar til “Stor donation fra SIK og STØRST vært” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

En kommentar til “Stor donation fra SIK og STØRST vært”

  • Godt initiativ og samtidig viser det at Peter Ingemann og SIK har støttet et godt formål. ???

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Stor donation fra SIK og STØRST vært' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER