3 råd til, hvordan mænd bevarer julehumøret ….

3 råd til, hvordan mænd bevarer julehumøret ….

21. december 2017 - kl. 7:19 - af

… når de skal på gaveindkøb.

Al erfaring peger på, at fortvivlede mænd panikkøber julegaverne den 22. og 23. december. Få 3 råd til, hvordan mænd overlever gaveindkøbene uden at ødelægge julehumøret.

Jingle bells, jingle bells, jingle all the way – julemusikken brager ud af storcenterets højtaler, mens du desperat scanner legetøjshylderne med dit blik. Du får øjenkontakt med en anden mand, der tydeligvis har begået samme fejl som dig, og igen i år har ventet til absolut sidste øjeblik med at klare julegaveindkøbene. I ser først opgivende på hinanden og så over på den kø, der bare bliver længere og længere. Den optimistiske forventning om, at julegaveindkøbene kunne klares på en times tid er total fejlslagen, og du nærmer dig et mindre sammenbrud. Her har du det skrækscenarie, mange mænd kommer til at stå i d. 22 og 23. december, når de den ene gang om året, af respekt for traditionerne, er tvunget på gaveindkøb.

Forskningsstudier har nemlig fastslået, at mænd ser shopping som noget, der skal overstås, mens kvinder ser det som en hyggelig aktivitet (https://jyllands-posten.dk/livsstil/ECE7471733/Sandheden-om-m%C3%A6nd-og-kvinder-p%C3%A5-shopping/). Det er måske derfor, at mænd ofte udskyder julegaveindkøbene til sidste øjeblik. Den 23. December bruger mænd næsten 25 procent flere penge end kvinder (https://jyllands-posten.dk/livsstil/forbrug/ECE10067060/det-skal-du-goere-for-din-privatoekonomi-i-december/).

Henrik Mathiasen er ekspert i optimistisk tankegang. Han har gennem en årrække rådgivet virksomheder i, hvordan de skaber positive arbejdsmiljøer, holdt foredrag og skrevet bøger om optimisme. Her kommer Henrik Mathiasen den fortvivlede mand til undsætning med 3 råd, der kan hjælpe ham gennem den pressede situation julegaveindkøb repræsenterer:


#Den fortvivlede mands guide til julegaveindkøb

1: Træf en beslutning
Lige nu skal du tage en beslutning. Du må gøre op med dig selv, om du vil være en del af julegaveræset eller ej. Hvis du ikke vil – så meld dig ud. Sig til dem du er på gave med, at du hverken giver eller modtager gaver i år. Hvis du gerne vil, og det vil de fleste, så tag opgaven på dig. Mange mænd ser sig selv som opgaveløsere. De er handlingsorienterede. Hvis du skal løse en opgave optimalt, er en positiv indstilling altid bedre end en negativ. Tænk på den glæde du skaber, i stedet for, at du ikke gider stå i kø.

2: Planlæg
Når man løser en opgave som gaveindkøb, er planlægningen vigtig. Lad være med at gentage fejlen fra skolen, hvor stilen blev skrevet i absolut sidste øjeblik. Sæt en deadline senest en uge før jul. Indhent ønsker, find ud af, hvor gaverne kan købes, og begiv dig afsted på et tidspunkt, hvor der ikke er så mange mennesker. Alternativt kan du sætte en søndag af og købe gaverne ind på nettet.

3: Til dig der alligevel ender i saksen
Ender du nu alligevel i butikkerne den 23. december skal du huske, at stress kommer indefra. Det er de tanker, du selv starter i dit hoved, der stresser dig. Træk vejret, tag det med ro og husk at købe gaver, der kan byttes. Så er det værste, der kan ske, at din gave bliver byttet. Og der er altid en pengeautomat, så helt galt går det ikke.

Om Henrik Mathiasen

. Henrik Mathiasen er ekspert i optimisme og har gennem en lang årrække inspireret danske og internationale virksomheder i optimismens mentale værktøjer. Henrik Mathiasen har rådgivet en stribe af større danske og internationale virksomheder i, hvordan man skaber positive og optimistiske gruppedynamikker på en arbejdsplads.

. Gennem sine foredrag, kurser, bøger og undervisningsforløb dokumenterer Henrik Mathiasen, hvordan mennesker både privat og professionelt opnår større succes via et bevidst valg om en optimistisk tilgang i livet.

. Henrik Mathiasen er forfatter til bøgerne “Det handler om dig selv – tag ansvar for dit personlige og professionelle liv” samt “Optimisten – kampen mod sortsynet”. Den 11. Oktober udkom hans tredje bog: “Hverdagsglæde – En bouillonterning af gode råd”.

. Henrik Mathiasen står bag Award Showet “Årets Optimister”, som den 19. Januar 2018 afholdes for anden gang.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af '3 råd til, hvordan mænd bevarer julehumøret ....' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger