Ny hovedsponsor i SIK

Anders Mortensen og Christian Mose S√łrensen. Foto: SIK.

Ny hovedsponsor i SIK

15. januar 2018 - kl. 10:05 - af

Skagen Idræts Klub indgår ny aftale om hovedsponsor med Sparekassen Vendsyssel.

‚ÄĚS√• lang tid jeg kan huske tilbage, har Spar Nord Skagen med stor succes v√¶ret hovedsponsor for Skagen Idr√¶ts Klub og samarbejdet har v√¶ret pr√¶get af gensidig respekt‚ÄĚ, udtaler Formand for Skagen Idr√¶tsklub Christian Mose S√łrensen. ‚ÄĚDet er med stor forst√•else og respekt for hinandens argumenter, at den tid nu er forbi. Skagen Idr√¶ts Klub har haft et √łnske om at opgradere sit hovedsponsorat med fokus p√• en st√łrre synlighed p√• samarbejdet. Et samarbejde som gerne m√• g√• i en retning af mere indhold end ” bare” at have et sponsorat, s√•ledes at samarbejdet bliver til endnu st√łrre gl√¶de for vores medlemmer‚ÄĚ, udtaler Christian Mose S√łrensen. Konsekvensen af dette √łnske ville betyde, at vores hovedsponsorat ville blive markant dyrere. Spar Nord Skagen ville gerne forts√¶tte samarbejdet med Skagen Idr√¶ts Klub p√• et andet niveau ud fra √łnsket om at ville sit sponsorbudget til foreningslivet s√• bredt som muligt. Dette har vi selvf√łlgelig stor respekt for og gl√¶der os over, at Spar Nord Skagen stadig, p√• et eller andet niveau, vil v√¶re repr√¶senteret i vores klub. I den forbindelse vil jeg gerne p√• Skagen Idr√¶ts Klubs vegne takke Spar Nord Skagen for et godt og konstruktivt samarbejdet igennem mange √•r.

‚ÄĚMed Sparekassen Vendsyssel Skagen fornemmer vi allerede nu, at vi f√•r en passioneret samarbejdsparter, hvor ikke kun sparekassen bliver hovedsponsor, men ogs√• flere af deres ansatte er frivillige tr√¶nere, ledere eller aktive i SIK. Dette giver, helt naturligt, en helt speciel √•nd og samarbejdsmuligheder, som vi gl√¶der os rigtigt meget til‚ÄĚ, udtaler Christian Mose S√łrensen. ‚ÄĚDet engagement Sparekassen Vendsyssel har vist i forhandlingerne, har givet os i Skagen Idr√¶ts Klubs bestyrelsen et spark og fornyet energi, som g√łr, at vi er klar til at n√• nye h√łjder til gl√¶de for brugerne. Samtidig m√łder vi generelt i disse m√•neder, hvor vi tegner nye 3 √•rige aftaler, stor opbakning blandt b√•de nuv√¶rende og nye samarbejdspartner, som er med til at give os troen p√• at det arbejde, vi laver, ikke er s√• d√•rligt‚ÄĚ, udtaler Formand for Skagen Idr√¶ts Klub Christian Mose S√łrensen.

Sparekassen Vendsyssel har v√¶ret fast samarbejdspartner i Skagen Idr√¶ts Klub gennem mange √•r, men har nu √łnsket at bringe samarbejdet op p√• et nyt niveau.

‚ÄĚVi har stor respekt for det k√¶mpe stykke frivilligt arbejde, der bliver lagt i Skagen Idr√¶ts Klub. Derfor synes vi, det er en oplagt mulighed at kunne profileres som en sparekasse, der bakker op om lokalsporten. Det er, i vores √łjne, centralt for byens udvikling, at vi har et velfungerende foreningsliv‚ÄĚ, forklarer Anders Mortensen, Afdelingsdirekt√łr, Sparekassen Vendsyssel.

Både Skagen IK og Sparekassen Vendsyssel er meget tilfredse med aftalen og glæder sig til det fremtidige samarbejde.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny hovedsponsor i SIK' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER