Medlemmer til bestyrelser i Skagen udpeget

Som Byr√•dets medlem til Cruise Skagen Denmark valgtes Bjarne Kvist (A). Han ses her sammen med Borgmester Birgit Hansen og Havnedirekt√łr Willy B. Hansen ombord p√• krydstogtskibet "Independence of the seas ".

Medlemmer til bestyrelser i Skagen udpeget

3. februar 2018 - kl. 8:08 - af

Byr√•det skulle p√• dets seneste m√łde tage stilling til bes√¶ttelse af en lang r√¶kke poster i bestyrelser og udvalg rundt om i kommunen.

For Skagens vedkommende kan bl.a. n√¶vnes Den erhvervsdrivende Fond Skagen Uddannelsescenter, hvor bestyrelsen best√•r af 5-7 medlemmer, heraf 1 medlem udpeget af Frederikshavn Byr√•d. Bjarke Dyhr Lynnerup (A) blev udpeget. Fondens form√•l er bl.a., at koordinere alle bestr√¶belser for etablering af uddannelsesmuligheder og kompetenceudvikling efter folkeskolen, at udm√łnte disse bestr√¶belser i etableringen af undervisningstilbud indenfor flest mulige relevante uddannelser samt formidle kursusaktivitet og underst√łtte medarbejder- og organisationsudvikling i virksomheder og organisationer.

Erhvervsr√•det best√•r r√•det af i alt 13 repr√¶sentanter, heraf udpeger Frederikshavn kommune 2 repr√¶sentanter. Den ene repr√¶sentant er borgmesteren, som er f√łdt medlem, mens den anden repr√¶sentant udpeges blandt de byr√•dspartier, som ikke har borgmesterposten. Her valgtes Anders Broholm (V). Erhvervsr√•dets form√•l er gennem samarbejde mellem Skagen Erhvervsforening, Frederikshavn Erhvervsforening, S√¶by Erhvervsforening og Frederikshavn Kommune at fremme en sund erhvervsudvikling og ud√łve erhvervsservice i kommunen.

Fonden Fiskens Hus Danmark best√•r bestyrelsen af 4-7 personer ‚Äď heraf udpeger Frederikshavn Byr√•d 1 medlem. Man valgte Ejnar Guldager Nielsen (A). Fondens overordnede form√•l er at skabe et forum, der blandt relevante partnere inden for madkultur og fiskebranchen kan udvikle kommercielle aktiviteter med henblik p√• produktion, udvikling og formidling af fiskeprodukter af h√łj kvalitet.

Boligselskab, kollegium og byfond

Valg af 2 medlemmer samt 2 stedfortr√¶dere til Skagen √Üldreboligselskab resulterede i valg af Lars Christian Thorvil (A) og Peter E. Nielsen (C) med Oscar Schmidt (A) og Thomas S. Jensen (C) som stedfortr√¶dere. Selskabet har til form√•l at opf√łre, udleje, administrere, vedligeholde og modernisere st√łttet boligbyggeri i overensstemmelse med reglerne i lov om almene boliger.

Valg af 2 medlemmer samt 2 stedfortr√¶dere til Skagen Kollegium bet√łd valg af Lars Christian Thorvil (A) og Niels Normann (C) med Oscar Schmidt (A) og Anette Schou (C) som stedfortr√¶dere. Boligorganisationen har bl.a. til form√•l at opf√łre, udleje, administrere, vedligeholde og modernisere st√łttet boligbyggeri i overensstemmelse med reglerne i lov om almene boliger mv.

Af vedt√¶gterne for Foreningen Skagen Byfond fremg√•r det, at bestyrelsen best√•r af 5 medlemmer ‚Äď heraf udpeger Frederikshavn Byr√•d 1 medlem. Valget pegede p√• Bjarke Dyhr Lynnerup (A). Foreningens form√•l er bl.a. at yde st√łtte, evt. som l√•n eller som tilskud, til bevaring (restaurering) eller sikring af arkitektonisk v√¶rdifulde √¶ldre huse og milj√łer, at udbrede kendskab til og √łge interessen for √¶stetiske og kulturhistoriske v√¶rdier ved sikring af v√¶rdifulde milj√łer og bygninger, yde st√łtte til √¶ndring eller fjernelse af sk√¶mmende bygningsdetaljer p√• ejendomme og pr√¶miere velrestaurerede ejendomme i by og p√• land, tilbygninger, facade√¶ndringer, interi√łrer, nybygninger, bygningsdetaljer og lign.

Diget, Klitgården og Folkeuniversitetet

Bjarne Kvist (A) valgtes som Byr√•dets repr√¶sentant i Digets Fond, som best√•r af 7 medlemmer. Fondens form√•l er bl.a. at yde st√łtte til forebyggelse p√• det sundhedsm√¶ssige omr√•de. Til opfyldelse af dette form√•l skal bestyrelsen yde enhver mulig indsats for, at Fondens ejendom opretholder og bevarer den nuv√¶rende anseelse som en samlet landejendom, hvis arealer bedst muligt udnyttes i overensstemmelse med fondens form√•l, samt eje den p√• R√•bjerg Sogn anlagte golfbane.

Til Klitg√•rden Fonden udpegedes museumsdirekt√łr Lisette Wind Ebbesen med Bjarne Kvist (A) som stedfortr√¶der. Fondens form√•l er bl.a. at eje og drive et refugium for videnskabsm√¶nd og kunstnere fra Ejendommen Klitg√•rden, herunder at give beboerne lejlighed til at stifte bekendtskab med Skagens natur, historie og kultur, og til at g√łre studier og h√łste erfaring som videnskabsm√¶nd og kunstnere.

Til den erhvervsdrivende fond Skagen Helse valgtes Ejnar Guldager Nielsen (A). Fondens overordnede formål er at skabe et forum, der blandt relevante partnere inden for helse kan udvikle kommercielle aktiviteter med henblik på at styrke dette område i postområde 9990 og 9982 som det primære område.

Folkeuniversitetet i Skagen fik som Byr√•dets repr√¶sentant i bestyrelsen Irene Hjortsh√łj (A). Her arbejdes for bl.a. at gennemf√łre folkelig universitetsundervisning og lignende almendannende oplysningsvirksomhed ved gennem forel√¶sninger, kurser, studiekredse og lignende at bringe oplysning om den moderne forsknings arbejde og resultater samt danne bindeled mellem videnskab, kunst og samfund.

3 byr√•dsmedlemmer valgtes til Skagens Museums 9 personer store bestyrelse. Det blev Bjarne Kvist (A), Kurt Kirkedal Jensen (A) og Peter S√łrensen (V). Det er bl.a. museets opgave at forske i og formidle skagensmalernes kunst og herigennem perspektivere eller aktualisere denne kunst b√•de for museets bes√łgende og for andre interesserede.

Fritidscenter, festival, cruise og Jens Otto Krag

Fonden Skagen Kultur- og Fritidscenter fik valgt Bjarne Kvist (A) til bestyrelsen. Irene Hjortsh√łj (A) valgtes til Skagen Festival. Foreningens form√•l er at udbrede forst√•else for og kendskab til national s√•vel som international folkemusik, bl.a. ved afholdelse af en √•rlig festival. Til festivalens fond valgtes Bjarne Kvist (A).

Fonden for Skagen Tennis- og Badmintonhaller fik fra Byrådet valgt Bjarke Dyhr Lynnerup (A), og til den selvejende institution Skagen Stadion Peder Key Kristiansen (A).

Til Fonden Skagen Ridehus valgtes Bente Lund (A) og til Den selvejende institution √Ölb√¶k Idr√¶tscenter valgtes Bjarke Dyhr Lynnerup (A). Valg af 1 medlem til Den selvejende institution Jens Otto Krags Hus i Skiveren resulterede i Helle Pedersen (A). Institutionens form√•l er at bevare ejendommen som et minde om afd√łde statsminister Jens Otto Krag og stille ejendommen til r√•dighed for personer engageret i kulturelle aktiviteter. Bestyrelsen best√•r af 10 personer.

Som Byr√•dets medlem til Cruise Skagen Denmark valgtes Bjarne Kvist (A). Foreningens form√•l er at samle virksomheder og organisationer i et samarbejde omkring produktudvikling og markedsf√łring af Skagen som destination for krydstogtturisme. Bestyrelsen har i alt 7 medlemmer.

Tekst af Per Rye

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Medlemmer til bestyrelser i Skagen udpeget' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER