Medlemmer til bestyrelser i Skagen udpeget

Som ByrÄdets medlem til Cruise Skagen Denmark valgtes Bjarne Kvist (A). Han ses her sammen med Borgmester Birgit Hansen og HavnedirektÞr Willy B. Hansen ombord pÄ krydstogtskibet "Independence of the seas ".

Medlemmer til bestyrelser i Skagen udpeget

3. februar 2018 - kl. 8:08 - af

ByrÄdet skulle pÄ dets seneste mÞde tage stilling til besÊttelse af en lang rÊkke poster i bestyrelser og udvalg rundt om i kommunen.

For Skagens vedkommende kan bl.a. nÊvnes Den erhvervsdrivende Fond Skagen Uddannelsescenter, hvor bestyrelsen bestÄr af 5-7 medlemmer, heraf 1 medlem udpeget af Frederikshavn ByrÄd. Bjarke Dyhr Lynnerup (A) blev udpeget. Fondens formÄl er bl.a., at koordinere alle bestrÊbelser for etablering af uddannelsesmuligheder og kompetenceudvikling efter folkeskolen, at udmÞnte disse bestrÊbelser i etableringen af undervisningstilbud indenfor flest mulige relevante uddannelser samt formidle kursusaktivitet og understÞtte medarbejder- og organisationsudvikling i virksomheder og organisationer.

ErhvervsrÄdet bestÄr rÄdet af i alt 13 reprÊsentanter, heraf udpeger Frederikshavn kommune 2 reprÊsentanter. Den ene reprÊsentant er borgmesteren, som er fÞdt medlem, mens den anden reprÊsentant udpeges blandt de byrÄdspartier, som ikke har borgmesterposten. Her valgtes Anders Broholm (V). ErhvervsrÄdets formÄl er gennem samarbejde mellem Skagen Erhvervsforening, Frederikshavn Erhvervsforening, SÊby Erhvervsforening og Frederikshavn Kommune at fremme en sund erhvervsudvikling og udÞve erhvervsservice i kommunen.

Fonden Fiskens Hus Danmark bestĂ„r bestyrelsen af 4-7 personer – heraf udpeger Frederikshavn ByrĂ„d 1 medlem. Man valgte Ejnar Guldager Nielsen (A). Fondens overordnede formĂ„l er at skabe et forum, der blandt relevante partnere inden for madkultur og fiskebranchen kan udvikle kommercielle aktiviteter med henblik pĂ„ produktion, udvikling og formidling af fiskeprodukter af hĂžj kvalitet.

Boligselskab, kollegium og byfond

Valg af 2 medlemmer samt 2 stedfortrĂŠdere til Skagen Ældreboligselskab resulterede i valg af Lars Christian Thorvil (A) og Peter E. Nielsen (C) med Oscar Schmidt (A) og Thomas S. Jensen (C) som stedfortrĂŠdere. Selskabet har til formĂ„l at opfĂžre, udleje, administrere, vedligeholde og modernisere stĂžttet boligbyggeri i overensstemmelse med reglerne i lov om almene boliger.

Valg af 2 medlemmer samt 2 stedfortrÊdere til Skagen Kollegium betÞd valg af Lars Christian Thorvil (A) og Niels Normann (C) med Oscar Schmidt (A) og Anette Schou (C) som stedfortrÊdere. Boligorganisationen har bl.a. til formÄl at opfÞre, udleje, administrere, vedligeholde og modernisere stÞttet boligbyggeri i overensstemmelse med reglerne i lov om almene boliger mv.

Af vedtĂŠgterne for Foreningen Skagen Byfond fremgĂ„r det, at bestyrelsen bestĂ„r af 5 medlemmer – heraf udpeger Frederikshavn ByrĂ„d 1 medlem. Valget pegede pĂ„ Bjarke Dyhr Lynnerup (A). Foreningens formĂ„l er bl.a. at yde stĂžtte, evt. som lĂ„n eller som tilskud, til bevaring (restaurering) eller sikring af arkitektonisk vĂŠrdifulde ĂŠldre huse og miljĂžer, at udbrede kendskab til og Ăžge interessen for ĂŠstetiske og kulturhistoriske vĂŠrdier ved sikring af vĂŠrdifulde miljĂžer og bygninger, yde stĂžtte til ĂŠndring eller fjernelse af skĂŠmmende bygningsdetaljer pĂ„ ejendomme og prĂŠmiere velrestaurerede ejendomme i by og pĂ„ land, tilbygninger, facadeĂŠndringer, interiĂžrer, nybygninger, bygningsdetaljer og lign.

Diget, KlitgÄrden og Folkeuniversitetet

Bjarne Kvist (A) valgtes som ByrÄdets reprÊsentant i Digets Fond, som bestÄr af 7 medlemmer. Fondens formÄl er bl.a. at yde stÞtte til forebyggelse pÄ det sundhedsmÊssige omrÄde. Til opfyldelse af dette formÄl skal bestyrelsen yde enhver mulig indsats for, at Fondens ejendom opretholder og bevarer den nuvÊrende anseelse som en samlet landejendom, hvis arealer bedst muligt udnyttes i overensstemmelse med fondens formÄl, samt eje den pÄ RÄbjerg Sogn anlagte golfbane.

Til KlitgÄrden Fonden udpegedes museumsdirektÞr Lisette Wind Ebbesen med Bjarne Kvist (A) som stedfortrÊder. Fondens formÄl er bl.a. at eje og drive et refugium for videnskabsmÊnd og kunstnere fra Ejendommen KlitgÄrden, herunder at give beboerne lejlighed til at stifte bekendtskab med Skagens natur, historie og kultur, og til at gÞre studier og hÞste erfaring som videnskabsmÊnd og kunstnere.

Til den erhvervsdrivende fond Skagen Helse valgtes Ejnar Guldager Nielsen (A). Fondens overordnede formÄl er at skabe et forum, der blandt relevante partnere inden for helse kan udvikle kommercielle aktiviteter med henblik pÄ at styrke dette omrÄde i postomrÄde 9990 og 9982 som det primÊre omrÄde.

Folkeuniversitetet i Skagen fik som ByrÄdets reprÊsentant i bestyrelsen Irene HjortshÞj (A). Her arbejdes for bl.a. at gennemfÞre folkelig universitetsundervisning og lignende almendannende oplysningsvirksomhed ved gennem forelÊsninger, kurser, studiekredse og lignende at bringe oplysning om den moderne forsknings arbejde og resultater samt danne bindeled mellem videnskab, kunst og samfund.

3 byrÄdsmedlemmer valgtes til Skagens Museums 9 personer store bestyrelse. Det blev Bjarne Kvist (A), Kurt Kirkedal Jensen (A) og Peter SÞrensen (V). Det er bl.a. museets opgave at forske i og formidle skagensmalernes kunst og herigennem perspektivere eller aktualisere denne kunst bÄde for museets besÞgende og for andre interesserede.

Fritidscenter, festival, cruise og Jens Otto Krag

Fonden Skagen Kultur- og Fritidscenter fik valgt Bjarne Kvist (A) til bestyrelsen. Irene HjortshÞj (A) valgtes til Skagen Festival. Foreningens formÄl er at udbrede forstÄelse for og kendskab til national sÄvel som international folkemusik, bl.a. ved afholdelse af en Ärlig festival. Til festivalens fond valgtes Bjarne Kvist (A).

Fonden for Skagen Tennis- og Badmintonhaller fik fra ByrÄdet valgt Bjarke Dyhr Lynnerup (A), og til den selvejende institution Skagen Stadion Peder Key Kristiansen (A).

Til Fonden Skagen Ridehus valgtes Bente Lund (A) og til Den selvejende institution ÅlbĂŠk IdrĂŠtscenter valgtes Bjarke Dyhr Lynnerup (A). Valg af 1 medlem til Den selvejende institution Jens Otto Krags Hus i Skiveren resulterede i Helle Pedersen (A). Institutionens formĂ„l er at bevare ejendommen som et minde om afdĂžde statsminister Jens Otto Krag og stille ejendommen til rĂ„dighed for personer engageret i kulturelle aktiviteter. Bestyrelsen bestĂ„r af 10 personer.

Som ByrÄdets medlem til Cruise Skagen Denmark valgtes Bjarne Kvist (A). Foreningens formÄl er at samle virksomheder og organisationer i et samarbejde omkring produktudvikling og markedsfÞring af Skagen som destination for krydstogtturisme. Bestyrelsen har i alt 7 medlemmer.

Tekst af Per Rye

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Medlemmer til bestyrelser i Skagen udpeget' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogsÄ tredjeparts statistik-software som anvender cookies, sÄ vi lÞbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at lÊse avisen uden at der lagres cookies pÄ din computer, sÄ ved at fortsÊtte accepterer du automatisk.

ACCEPTER