MX-5 sportsvogns træf gentages i 2018

MX-5 sportsvogns træf gentages i 2018

15. februar 2018 - kl. 7:02 - af

“Tredje gang er lykkens gang”, så også i 2018 arrangerer to MX-5 ejere på ferie i Skagen en svingtur fra Sæby til Skagen på små kurverige veje i juli måned. 

Sidste år var der 40 biler tilmeldt til “svingturen” , som besøgte 3 forskellige kunsthåndværkere bl.a. i Sørig, Tversted. Efterfølgende positiv respons på turen har resulteret i, at turen gentages til sommer med nogle justeringer. 

Ruten er ændret en del efter første stop på “Øksnebjerg”, så nydes udsigten fra “Cloos-tårnet” i Vandværksskoven ved Frederikshavn, senere pause ved “Bindslev Gl. Elværk” og “Hellehøj” ved Bjergby, før der er kaffepause på Skiveren Strand inden turen går over Hulsig Hede til Skagen.

“Svingturen” finder sted lørdag den 21. juli 2017 – med start i Sæby kl. 9.30 og samlet parkering på Skagen Havn kl. ca. 14.00 – 17.00 – flot service fra Skagen Havn. 

Dagen afsluttes med samlet frokost/spisning på “PAKHUSET” få hundrede meter fra de parkerede sportsvogne.

Turen er for MX-5 klubbens medlemmer og der er åbnet for tilmelding i efteråret, og allerede her 5 måneder før turens afvikling er der 30 tilmeldte biler på MX-5 klubbens hjemmeside, så der er fyldt op, da deltagerantallet i år er begrænset til 30 biler og på ventelisten står der flere biler, endvidere glæder det de to turledere, at er der et stort antal deltagere fra de sidste år, som igen har tilmeldt sig.

I øvrigt er MX-5 klubbens hjemmeside en af de mest besøgte bilmodel sider på nettet, og klubben har over 700 medlemmer, og 2017 var rekordår for salg af sportsvognen i Danmark, med over 200 stk. indregistreret.

Klubben havde 25 års jubilæum i 2017 – besøg klubbens hjemmeside her: http://mx5club.dk

Turledere: Ib Yderstræde, Lemvig & Poul Birk, Hald Ege

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'MX-5 sportsvogns træf gentages i 2018' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER