
Privatfoto
Korsang til fordel for Røde Kors
25. april 2018 - kl. 13:56 - af Finn Egelund Pedersen
“Frederikshavn Kommunes Musikskole fortjener stor tak for korkoncerten forleden til støtte for en udflugt for flygtningens børn.
Med Tove Therp i storform var selve musikoplevelsen meget, meget fin. Korene sang flot, og publikum sang med på fællessangene, så det gjaldede ud af koncertsalen.
I pausen serverede Røde Kors sammen med syriske flygtningene prøver på den mad, syrerne spiser i deres hjemland. Fadene blev tømt, så deltagerne synes helt sikkert, at den idé var god ide. Det var det også,. fordi syrerne, der for manges vedkommende er kurdere, på den måde selv kunne bidrage til udflugten.
Overskuddet ved billetsalg, salg fra baren og salg af mad, som man selv bestemte prisen på beløber sig til ca. 8000 kr. Det er Røde Kors Skagen deltagerne taknemmelige for!
For Røde Kors.
Kirsten Møller.
Chresten Sloth
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Korsang til fordel for Røde Kors' til en bekendt