
Mesterdetektiven Sherlock Gnomes og assistenten Watson skal opklare, hvorfor sÄ mange havenisser forsvinder. Scene fra filmen.
Havenisser og brudepar i biografen
2. juni 2018 - kl. 6:52 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Skagen Bio har film med havenisser og et brudepar i hovedrollerne i to nye film i den kommende tid.
I morgen. sÞndag den 3. juni, er der premiere pÄ animationsfilmen Mesterdetektiven Sherlock Gnomes.
I filmen er de herlige havenisser fra Gnomeo og Julie er tilbage i et helt nyt eventyr.
Der er nogen, som stjÊler havenisser fra Londons haver, og Gnomeo og Julies venner begynder at forsvinde. Det er et mysterium, og sÄ er der kun én havenisse, man kan ringe til: Mesterdetektiven Sherlock Gnomes.
Den berÞmte detektiv ankommer med sin fÞlgesvend Watson, og opklaringsarbejdet fÞrer havenisserne pÄ et hÊsblÊsende eventyr, hvor de mÞder nyt havepynt og opdager en skjult side af storbyen.
Fransk komedie
Torsdag i nĂŠste uge, 7. juni, er der premiere pĂ„ en fransk komedie â Câest la Vie.
For brud og brudgom er bryllupsdagen den vigtigste dag i deres liv. Men for cateringfyren Max, fotografen Guy og entertaineren James er det en aften som alle andre â ligesom det er for alle de andre medarbejdere pĂ„ det ekstravagante slot udenfor Paris, som bryllupspar valfarter til for at fejre den store dag.
Pierre og Helena er et af de par, som har bestemt sig for at markere deres ja til hinanden pÄ slottet.
Fra morgenstunden til nÊste dags solopgang fÞlger vi deres bryllupsfest, gennem Þjnene pÄ dem, som virkeliggÞr denne magiske oplevelse.
Og selvfÞlgelig gÄr alting ikke, som de havde forestillet sig det.
Filmen er skabt af Eric Toledano og Olivier Nakache, som ogsÄ var duoen bag det verdensomspÊndende hit De urÞrlige.
Med  Câest la Vie er de tilbage med en ny komedie, der er en hyldest til livet, kĂŠrligheden og kaosset derimellem.






.gif)










Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Havenisser og brudepar i biografen' til en bekendt