
Så stævner Drachmann-kvartetten atter ud
3. juni 2018 - kl. 7:43 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
På onsdag den 6. juni kl. 20 åbner Drachmann.kvartetten for endnu en sæson med de populære Drachmann-aftner i digterens hus på Hans Baghsvej, og det sker med et program bestående udelukkende af sange og digte af Holger Drachmann som sædvanligt krydret med små beretninger om den store digter.
Denne sommer bliver af flere grunde speciel. Det er den 50. sommer Poul Bernth medvirker ved aftnerne og det er den 10.sommer Drachmann-kvartetten står for aftnerne. Kvartetten, som også i år består af ægteparrene Ann-Marie Gabrielsson og Jesper Hegaard samt Birgit og Poul Bernth, blev dannet i sommeren 2009, og har siden samlet mange mennesker i atelieret i ”Villa Pax”.
Også i år kommer sommerens aftner til at bestå af skiftende programmer omfattende tekster af forskellige nordiske digtere, men alle med relation til Holger Drachmann.
I tilrettelæggelsen er der taget hensyn til de mange stamgæster, som kvartetten kan byde velkommen hvert år, så det ikke er det samme program, der præsenteres i den samme uge.
Der er sket en ændring i billetsalget. Man skal gå ind på husets hjemmeside www. Drachmannshus.dk og der finde frem til den aften, man vil deltage i. Her kan man så købe sin billet. I dagene op til den enkelte aften vil der være mulighed for at købe billet i Drachmanns, Michael og Anna Anchers hus og på Skagens Museum.
Causerierne i haven fortsætter også i sommer. Her er der sket visse ændringer. Først og fremmest er causerierne kl. 11.15 i stedet for tidligere klokken 12, og så vil de kun blive gennemført, hvis der er mindst 5 deltagere.
Causerierne finder også i år sted tirsdage og torsdage. Tirsdag fortæller Birgit Bernth om ”Drachmann og damerne” og torsdag fortæller Poul Bernth om ”Drachmann og Vendsyssel”.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Så stævner Drachmann-kvartetten atter ud' til en bekendt