
Hovedrollen i den danske film Charmøren spilles af Ardalan Esmaili, som her ses i en scene fra filmen. Filmen vises i SeniorBio i november. Foto: Jason Alami.
SeniorBio i USA og i Danmark
5. august 2018 - kl. 5:59 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Efterårets tre film i Skagen Bio’s SeniorBio er geografisk delt mellem USA og Danmark.
Temaet alle tre film er, hvordan livet spænder af for en enkelt person.
I den film, der vises i september, er det en ”ægte senior”, nemlig 90-årige Lucky, som er erklæret ateist.
Han er på grund af alderen ene uden bekendte – og så begiver han sig ud på en tur for at finde ud af hvad meningen med det hele egentlig er.
I oktober hedder filmen Lady Bird, og hovedpersonen er teenageren Christine som nærmest følger sig bundet til familien og den lille by, hun er vokset op i. Hun kan næsten ikke holde det hele ud af bare udlængsel. Og hvad sker der, da hun endelig får muligheden for at komme ud i verden?
I november er den danske film Charmøren, der er på programmet i SeniorBio.
Charmøren er iransk født, og han vil allerhelst giftes med en dansk kvinde, så han kan få opholdstilladelse.
Skæbnen vil imidlertid, at han forelsker sig i en kvinde, som også er kommet til Danmark fra Iran.
Filmene i SeniorBio vises hver måned tre gange, og der er tradition for, at biografsalen er fyldt alle tre dage.
Tre af de fire film, der blev vist i foråret i år, blev set af flere end 180, og den fjerde, Patriarken, blev set af 191.
Som tidligere følger der en let frokostanretning på Jakobs Café med i billetprisen til SeniorBio, og billetterne kan købes via biografens hjemmeside cirka tre uger, inden filmene vises.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'SeniorBio i USA og i Danmark' til en bekendt