B√łrne og ungelivet i fokus

B√łrne og ungelivet i fokus

6. september 2018 - kl. 13:49 - af

I Frederikshavn kommune har vi en masse b√łrn! De er glade ‚Äď for det meste. Bagved dem er der os for√¶ldre, som hver dag t√¶nker p√• vore b√łrn og √łnsker det bedste for dem. Og det stopper ikke her. Ogs√• bedstefor√¶ldre er der for b√łrnene og f√łlger med. Opbakningen fra familien er essentiel for et barn.

For at b√łrn og unge kan trives og gives de muligheder, der er vigtige for, at de kan f√• deres fremtidsdr√łmme opfyldt, skal vi have en god skole og SFO, som kan ruste b√łrnene fagligt s√•vel som socialt.

Udover den vigtige skoletid er det v√¶sentligt, at fritiden bruges og b√łrnene bliver hele mennesker med fokus p√• det, den enkelte er bedst til og i f√¶llesskab med andre b√łrn. Det sker i foreninger, i ungdomsskolen og i vores klubber i kommunen, selvejende s√•vel som kommunale. Her h√łstes personlige sejre og knyttes f√¶llesskaber.

Ovenst√•ende er beskrevet fra oven ‚Äď sektorerne opdelt efter funktioner. Hvis man anskuer institutionerne fra barnets perspektiv, s√• opleves livet i h√łjere grad sammenh√¶ngende. B√łrn st√•r op derhjemme, tager i skole og forts√¶tter i fritidslivet efterf√łlgende. Her er ingen vandt√¶tte skotter imellem de forskellige arenaer ‚Äď det er levet liv, der t√¶ller. Og s√•dan er vi ogs√• n√łdt til at organisere vores skole og fritidsliv.

Derfor foresl√•r socialdemokraterne, at fritids- og ungdomsklubber, ungdomsskolen, SFO‚Äôerne og skolerne skal indg√• i et forpligtende samarbejde med det udgangspunkt, at det er barnets/ den unges levede liv, der er i fokus. Vi laver skole og klubtilbud for b√łrnenes skyld. Derved kan vi f√• de dygtige klubp√¶dagoger ind og arbejde i skolen ‚Äď og skolearbejdet kan integreres ind i klublivet. Samtidig kan ungdomsskolen bl.a. spille ind med alsidige tilbud, som kan udvide mulighederne for valgfag i skolen. Alt sammen eksempler, hvor vi kan s√¶tte fokus p√• b√łrnenes behov og give dem et bedre liv. I f√¶llesskab.

De ovenfor n√¶vnte eksempler er blot eksempler. Det er vigtigt for socialdemokraterne, at der kommer et t√¶t og st√¶rkt obligatorisk samarbejde mellem parterne. Men det er lige s√• v√¶sentligt, at det skolerne, klubberne og ungdomsskolen, der er med til at definere, hvad dette samarbejde skal indeholde. Og hvis de frivillige klubber vil v√¶re med i et forpligtende samarbejde om b√łrn og unges hele liv, s√• er ringen sluttet.

Vi tror p√•, at f√¶llesskabet er l√łsningen, hvis vi vil skabe gode rammer for de mange tusinde b√łrneliv, der leves hver dag. Lad os komme i gang!

Irene Hjortsh√łj(S)

Helle Mortensen(S)

Almina Nikontovic(S)

Erik Kyed Trolle(S)

Anders Brandt S√łrensen(S),

Socialdemokraternes medlemmer af B√łrne og Ungdomsudvalget

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'B√łrne og ungelivet i fokus' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER