Generalforsamling i SVF-Skagenskolen

Den nye bestyrelse.

Generalforsamling i SVF-Skagenskolen

7. september 2018 - kl. 6:58 - af

L√łrdag den 1. september valgte 62 personer at l√¶gge vejen forbi SkawBowling i Skagen, for at deltage i SVF-Skagenskolens √•rlige generalforsamling. Det var dejligt, at s√• mange valgte at deltage i m√łdet. Det m√• v√¶re et tegn p√•, at fortsat stor interesse for foreningens arbejde i Sambuyan, Gambia.

De fremm√łdte fik af foreningens formand H.C. Skovsende, Hj√łrring en orientering om foreningens arbejde. Det blev bl.a. fortalt, at der stadig er travlhed i foreningen b√•de i Danmark og i Gambia.

Umiddelbart efter sidste √•rs generalforsamling rejste flere medlemmer af bestyrelsen samt 6 frivillige til Gambia for at arbejde for foreningen. I forbindelse med regntiden, havde der v√¶ret nogle lynnedslag i skolens bygninger. Dette bet√łd bl.a. at der ikke l√¶ngere var str√łm til sundhedsklinikken og f√łdeafdelingen, s√• i en periode kunne de kun arbejde i dagtimerne. Heldigvis var der en elektriker blandt de frivillige, s√• han fik hurtigt rettet fejlene, s√• der igen var str√łm. I en anden del af landsbyen var vandt√•rnet kn√¶kket sammen, s√• nogle frivillige brugte de f√łrste dage p√• at reparere t√•rnet, s√• der igen kom vand til den del af landsbyen. Andre frivillige gik i gang med at male klassev√¶relserne i Nursery samt lave sm√• reparationer p√• s√•vel skolen som sundhedsklinikken og f√łdeafdelingen.

I for√•ret kom den store markedsplads under tag, s√• denne gang blev tiden brugt til at st√łbe gulv og bygge en toiletbygning.

Ved klinikken gik man i gang med at bygge en skyggeplads, da det var et problem for de mange kvinder og b√łrn, som kommer til graviditets og b√łrnekontrol, at de skulle st√• og vente i solen. De dage hvor der gennemf√łres ‚ÄĚBirth-control‚ÄĚ kommer op mod 200 kvinder og b√łrn. Projektet laves i samarbejde med landsbyens beboere. S√•ledes, at de stiller med arbejdskraft, og vi skaffer de n√łdvendige byggematerialer.

Der var hjemme i Danmark blevet indsamlet rigtig mange ting, som var undervejs i en container. Container indeholdt mange skolem√łbler, tavler, byggematerialer, brikse til f√łdeafdelingen, cykler, sportst√łj og meget mere. Rigtig meget af det som kasseres i Danmark kan bruges i Gambia.

Formanden kunne ogs√• fort√¶lle, at der i det sidste √•r var kommet rigtig mange nye sponsorer ‚Äď til gl√¶de for hele projektet.

Helle Bramsgaard, Viby J, som er sponsoransvarlig for Basic Cycle School (1. til 9. klasse) kunne fort√¶lle, at der nu er 840 elever p√• skolen, hvoraf de 120 er i Nursery (b√łrnehave skole). Hertil kommer 40 nye som starter i Nursery efter sommerferien. Af de 840 elever er stort set alle sponsoreret af danske sponsorer. N√•r vi kommer hjem i november, skal vi til at finde sponsorer til de nye Nursery b√łrn.

Ud over den s√¶dvanlige skolegang, tilbydes eleverne ogs√• at deltage i forskellige fritidsaktiviteter som f.eks. spejder, r√łde kors, havehold, sommerskole, kunst m.m, s√• der er mange muligheder for landsbyens b√łrn og unge. Skolen tilbyder ogs√• udflugter for 4. og 8. klasserne, hvor de kommer rundt i landet. Det er en stor oplevelse, da mange aldrig tidligere har v√¶ret uden for landsbyen.

Leif Aaberg, Ringk√łbing fremlagde regnskab og budget, som blev godkendte.

Josephine Obenheimer M√łrch Jensen, T√•rs er formand for sundhedsgruppen. Hun kunne fort√¶lle, at klinikken har f√•et ansat en ny sygeplejerske Modou. Modou har f√•et uddannelsen betalt af SVF, s√• det var forventeligt, at han blev placeret i Sambuyan.

Der er doneret en del penge til sundhedsgruppen til indk√łb af medicin. Der er nu lavet en ordning s√• sygeplejerske/jordemoder Fabourama hver tredje m√•ned m√• indk√łbe n√łdvendigt medicin inden for en fastsat √łkonomisk ramme.

P√• klinikken kan man nu m√¶rke effekten af familieplanl√¶gningen, hvor der tilbydes hj√¶lp mod u√łnsket graviditet, s√• pt. er mere end 400 kvinder i familieplanl√¶gningen, s√• de ikke kan f√• b√łrn i op mod 5 √•r. Kvinderne tilbydes p-stav, p-spr√łjte eller spiral. Dette har betydet, at antallet af nyf√łdte i landsbyen er st√¶rk faldende.

Desv√¶rre havde to fra foreningens bestyrelse valgt at ikke at stille op igen. Det er et tab for foreningen at to s√• aktive ildsj√¶le Hanne Aaberg, Ringk√łbing samt Marie Hansen, Ringk√łbing har valgt at tr√¶de ud af bestyrelsen. Heldigvis vil de begge v√¶re med p√• sidelinje.

Heldigvis lykkedes det at f√• pladserne besat med Connie S√łrensen, Hj√łrring og Kirsten Kielstrup, √Örhus.

Alt i alt et godt m√łde, som sluttede af med kaffe og kage. Til kaffen blev der vist og spillet en musikvideo, som en frivillig lavede i for√•ret. Eleverne fra den ene 5. klasse synger og spiller. Videoen kan ses p√• foreningens hjemmeside eller facebookside.

SVF-Skagenskolen¬īs bestyrelse vil gerne takke alle som st√łtter projektet. Tak til alle som m√łdte op til generalforsamlingen, og mindst alle sponsorer, for uden jer var der ikke nogen forening. B√łrnene i Gambia er taknemmelig for at f√• chancen for en uddannelse og en bedre fremtid.

Find SVF-Skagenskolen p√• Facebook, eller bes√łg hjemmesiden SVF-Skagenskolen.dk for at l√¶se mere om projektet

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Generalforsamling i SVF-Skagenskolen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER