Ejere kan slippe for store lommesmerter

Ejere kan slippe for store lommesmerter

22. marts 2019 - kl. 6:45 - af

Det har kostet kassen for mange sommerhusejere at holde gang i sommerhuset og udlejningen i de kolde mÄneder, men nu er det slut. Fra 1. februar i Är slipper ejerne af strÞmslugende sommerhuse langt billigere.

SPARERÅD:

Sommerhuse-ejere kan slippe for store lommesmerter

StrĂžmslugende sommerhuse fĂ„r nedsat el-afgifter for tusindvis af kroner – men som ejer skal du gĂžre en indsats selv, fremhĂŠver Home Skagen.

NÄr vinteren byder pÄ sommerhusophold, kommer elmÄleren typisk pÄ overarbejde, hvis sommerhuset er opvarmet med el. Og hvis sommerhuset ogsÄ har pool, jacuzzi og sauna, bliver el-skabet glohedt som en kogeplade pÄ max.

Det har kostet kassen for mange sommerhusejere at holde gang i sommerhuset og udlejningen i de kolde mÄneder, men nu er det slut. Fra 1. februar i Är har folketingspolitikerne nedsat elafgiften med over 70 %, oplyser Home Skagen.

Det betyder, at du slipper med 32,38 Þre mod tidligere 110,5 Þre pr. kilowatt-timer (kWh) for det Ärlige elforbrug, der overstiger 4.000 kWh. For et poolhus med et forbrug pÄ 12.000 kWh er der altsÄ rabat pÄ de 8.000 kWh. Rabatten vil i kroner og Þre lÞbe op i over 6.000 kr. om Äret.

Men rabatten kommer ikke automatisk. Er du sommerhusejer, skal du selv pÄ banen.

Konkret skal du sikre, at din fritidsbolig er registreret i BBR med elektricitet som primÊr varmekilde. Og sÄ skal du have fat i din el-leverandÞr og fÄ noteret, at boligen er berettiget til afgiftsrabatten, forklarer Home. Typisk har elselskabet et ansÞgningsskema, der skal udfyldes og sendes til kommunen.

”NĂ„r det er pĂ„ plads, kan der altsĂ„ vĂŠre i tusindvis af kroner sparet Ă„rligt – og som ejer fĂ„r man mĂ„ske ligefrem lyst til at bruge og leje sit hus mere ud end tidligere, siger indehaver/daglig leder Nicklas Lind Pedersen i Home Skagen.

Det er hĂ„bet hos politikerne, at det vil give mere liv i sommerhusomrĂ„derne – ogsĂ„ i de kolde mĂ„neder.

”Og sĂ„ er der en anden klar fordel ved, at sommerhuset bliver billigere at benytte. Det gĂžr huset mere interessant og attraktivt for kĂžberne, da en meget stor elregning har virket afskrĂŠkkende pĂ„ mange kĂžbere, ” slutter Nicklas Lind Pedersen .

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ejere kan slippe for store lommesmerter' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger