Foreningen for Ålbæk Havn anmoder om at blive opløst

Foreningen for Ålbæk Havn anmoder om at blive opløst

5. maj 2019 - kl. 6:15 - af

Ejendomscenteret under Frederikshavn Kommune har i begyndelsen af april modtaget en mail fra bestyrelsen for Ålbæk Havn, hvori man meddeler, at man ikke ser sig i stand til at konstituere sig med en formand. Derfor beder man Frederikshavn Kommune godkende, at foreningen opløses.

Denne anmodning er sat til behandling på næste møde i Teknisk Udvalg den 6. maj. Forud for mødet indstiller kommunens tekniske direktør, at Teknisk Udvalg anbefaler over for Byrådet, at en opløsning af foreningen for Ålbæk Havn af 1991 godkendes.

Bestyrelsen oplyser, at den ved flere lejligheder har forsøgt at konstituere sig, og den har ligeledes bedt de forskellige medlemmer af foreningen undersøge, om det var muligt at finde en formandskandidat. Ingen af tiltagene har ført til en løsning.

Ifølge vedtægterne for foreningen kræver beslutningen om foreningens opløsning, at samtlige bestyrelsesmedlemmer stemmer herfor. Beslutning om opløsning kræver desuden kommunens godkendelse.

Ved en opløsning overdrages foreningens aktiver til Frederikshavn Kommune og anvendes til havnens videre drift.

 

Tekst: Per Rye

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Foreningen for Ålbæk Havn anmoder om at blive opløst' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER