Generalforsamling i Kappelborgs Venner

Generalforsamling i Kappelborgs Venner

6. maj 2019 - kl. 10:14 - af

Den 30. april var der generalforsamling i foreningen Kappelborgs Venner, og Avisen bringer her bestyrelsens beretning:

Forord:

8 år med Kulturhus Kappelborg

Siden 2011 har Kulturhus Kappelborg summet af liv og aktiviteter, b√•de inde og ude. Og sikken en udvikling. I forhold til byens st√łrrelse, er det helt fantastisk, hvad der bliver tilbudt af kulturelle oplevelser.

Som medlem af Kappelborgs Venners Bestyrelse er det en stor glæde at se hvordan byens borgere, gæster og venner bruger huset.

Kulturhuset er i fortsat v√¶kst med ca. 170.000 bes√łgende hvert √•r. √Öret b√łd √• 30 koncerter og 9 teaterforestillinger (incl. B√łrneteater). Samlet set et aktivitetsniveau, vi skal v√¶re stolte af. Der bliver tilbudt koncerter, teater og foredrag, til en bred m√•lgruppe af brugere.

Bestyrelsens beretning for foreningen Kappelborgs Venner ‚Äď √•r 2018/2019

Velkommen til foreningens 5. generalforsamling, siden stiftelsen af Venneforeningen den 28. april 2014.

I bestyrelsen tager vi stadig vedtægterne i hånden, for at holde vores fokus på foreningens formål:

 • At fremme kulturlivet i Skagen by og Frederikshavns Kommune, ved aktivt at udbrede kendskabet til Kulturhus Kappelborg.
 • At st√łtte aktivt op omkring Kulturhus Kappelborgs arrangementer og √łvrige aktiviteter.
 • At udvikle og gennemf√łre egne kulturelle arrangementer til st√łtte for Kulturhus Kappelborg.

Vi er både stolte og glade over, hvor godt huset fungerer, og det lykkes ikke mindst at mange af jer regelmæssigt giver en hjælpende hånd og bakker op. Det skal også nævnes at foreningen har en rigtig god dialog med husets ansatte og kurturhuschef Lars Illum.

Fakta for bestyrelse og foreningen

P√• sidste generalforsamling blev det vedtaget ledes af en bestyrelse p√• 5-8 medlemmer. Det har vist sig at v√¶re en rigtig god beslutning. Vi er nu 7 bestyrelsesmedlemmer mod 5 f√łr. Vi har nu en rigtig flot sammens√¶tning mht. k√łn, alder og ikke mindst kompetencer.

Formand, Flemming Stig (p√• valg ‚Äď villig til genvalg)

Kasserer, Allan Kastor Andersen

Sekret√¶r, Lene Kappelborg (p√• valg ‚Äď √łnsker ikke genvalg)

Maria Groes Eldh (p√• valg ‚Äď villig til genvalg)

Susanne Nielsen, bestyrelsesmedlem

Ulla Egholm, bestyrelsesmedlem

Jakob Dalsgård, bestyrelsesmedlem

 • Suppleant, Sven Molbo
 • Revisor, Ole Neve
 • Revisorsuppleant, Chresten Sloth

Hvorfor være medlem af Kappelborgs Venner

Som medlem kan du f√• flotte rabatter p√• udvalgte arrangementer, f√•r information p√• sp√¶ndende arrangementer f√łr andre, f√• tilbud om at hj√¶lpe til ved arrangementer, bl.a. pasning af bar, billetkontrol m.m. og det giver en masse gode oplevelser.

Men ikke mindst ‚Äď s√• er vi i foreningen ambassad√łrer for huset ‚Äď og dermed viser vi en opbakning til det Kulturhus, som vi alle elsker og er stolte af. Og jo flere vi er, jo st√¶rkere st√•r vi, politisk, ved ans√łgninger til fonde og meget mere. S√• min opfordring m√• v√¶re ‚Äď tal med din nabo og f√• ham/hende til at melde sig ind i foreningen. Det er meget nemt ‚Äď g√• ind p√• Kappelborgs hjemmeside ‚Äď √łverst er der et link til Kappelborgs Venner ‚Äď og her kan man melde sig ind. Hvis hvert enkelt medlem tegnede et medlemskab, kunne vi fordoble medlemstallet ‚Äď √łnsket√¶nkning, men vel ikke urealistisk.

I 2018 var vi 166 medlemmer.

Sponsorater:

ENV-Fonden: Tekniske forbedringer i forbindelse med etableringen af en e-sportsforening kr.40.000,-

ENV-Fonden: Venneforeningen har sammen med Biografen s√łgt til nye stole kr.150.000,-

Skagen Bazaren (Loppemarked): Sponsorat til kaffemaskine kr.6.350,-

Dertil kommer de mange gaver der blev givet lokalt til vores lotteri i forbindelse med vores julearrangement ‚Äď det var en forn√łjelse at v√¶re rundt i forretningerne ‚Äď der er stor opbakning til Kulturhus Kappelborg. Skagen Fiskerestaurant sponsorerede Gl√łgg.

P√• lokalt initiativ er to ildsj√¶le Jonna Thygesen og Freddy Jokumsen g√•et i gang med at finde sponsorer til en ny bardisk ‚Äď p√• nuv√¶rende er der lokalt indsamlet 61.000,-. Tak for det.

Arrangementer Kappelborgs Venner:

Julematin√®: En rigtig god eftermiddag, hvor ‚ÄĚHappy Holiday Jazz Quartet‚ÄĚ med Michelle Elmh√łj i front. En fantastisk god og underholdende koncert. Medlemmer af Kappelborgs Venner var inviteret gratis med. Desv√¶rre kunne vi v√¶re flere ‚Äď og det har givet bestyrelsen en ide om at flytte arrangementet til oktober/november, da der i december er et v√¶ld af arrangementer. Herom senere.

Koncert med Alexander Oscar: Den 11. oktober arrangerede foreningen en ungdomskoncert i samarbejde med Kappelborg, SSP og skolerne. Det var en stor √łkonomisk satsning, men bestyrelsen var enige om at vi ville lave et kvalitetsarrangement, som prim√¶rt henvendte sig til det unge publikum.

Gl√¶d jer ‚Äď den 14. september kommer OH Land ‚Äď et arrangement arrangeret af Kappelborgs Venner i samarbejde med Kulturhus Kappelborg. Billetsalget starter p√• fredag kl. 12.00.

Kappelborgs Baghave:

Der har v√¶ret mange gode kr√¶fter i gang med at f√• etableret lagerplads og renovering af P-pladserne bag Kappelborg. Foreningen henvendte sig pr. brev til Anders Broholm formand for Kultur og Fritidsudvalget. Vi fik straks besked om at det ville blive taget op p√• f√łrstkommende udvalgsm√łde. Vi har ogs√• f√•et stor opbakning til projektet af vore lokale politikere Peter S√łrensen og Bjarne Kvist, samt mange lokale borgere.

Det endte godt ‚Äď nu bliver der bygget to depotskure og renovering af P-pladsen ‚Äď det bliver sk√łnt at det omr√•de forsk√łnnes.

Betalingsproceduren laves om:

Som s√• mange andre foreninger er opkr√¶vningsmetoden en udfordring ‚Äď heldigvis indbetaler de fleste, n√•r de f√• en mail om kontingent ‚Äď men vi m√• ogs√• konstatere at vi mister medlemmer p√• metoden. Enten fordi de glemmer at indbetale eller ikke har set mailen. Derfor arbejder Allan med et pbs-system, som man kan tilmelde sig og betalingen tr√¶kkes automatisk. Det vil Allan fort√¶lle mere om under hans beretning.

Tak til alle:

Tak til alle medlemmer for st√łtte og opbakning ‚Äď vi vil gerne v√¶re flere, s√• hj√¶lp os med af skaffe flere medlemmer. Vi gl√¶der os til et forsat

Tak til Lars Illum og Kulturhusets personale for et rigtig godt samarbejde. Lars Illum deltager i alle bestyrelsesm√łder, hvor vi bliver grundigt informeret om ‚ÄĚlivets gang p√• Kappelborg‚ÄĚ ‚Äď Tak til Lars for det store arbejde du g√łr for at vi har et meget velfungerende Kulturhus.

Og til slut ‚Äď en rigtig stor tak til bestyrelsen for jeres store engagement ‚Äď vi har en rigtig god og velfungerende bestyrelse.

Desv√¶rre m√• vi sige farvel til Lene Kappelborg, som har v√¶ret med fra begyndelsen ‚Äď tak for din utr√¶ttelige indsats. Lene √łnsker ikke genvalg ‚Äď vi vil savne dig rigtig meget.

På vegne af bestyrelsen

Flemming Stig

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Generalforsamling i Kappelborgs Venner' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER