Nye muligheder i Skagen Havkajakklub

Nye muligheder i Skagen Havkajakklub

24. juni 2019 - kl. 15:31 - af

Skagen har en ganske unik beliggenhed i forhold til en sports- og motionsaktivitet, som gennem de seneste ca. 10 år har været i kraftig vækst mange steder i Danmark; nemlig havkajaksejlads.

Med en stor donation fra Nordeas Kystfond er det nu blevet muligt at udvide aktiviteterne med 2 nye former for vandsport. Dels surfkajak som er sejlads i specielt designede i kajakker, som er særligt anvendelige de dage, hvor der er ”gode” bølger ved kysten. Med ”gode” bølger taler man om bølger i 1,5 – 2 meters højde.

Klubben forventer at kunne tiltrække flere nye medlemmer – og formentlig en større andel af unge mennesker – med lyst til ”action” med disse nye typer af kajakker.

Der er såvel investeret i deciderede begynder surfkajakker som mere avancerede typer.

Den anden, nye aktivitet er næsten det modsatte af surfkajakker, nemlig de såkaldte SUP; Stand Up Paddle, som ligner et stort, bredt surfbræt som man, som navnet antyder, står op og padler på. Der er overraskende god stabilitet og fart i en SUP og den appellerer til meget hurtigt at lære at komme på vandet, da det ikke er helt så ”kompliceret” at gå til som en havkajak.

Mange synes også, at det at stå op i stedet for at sidde meget lavt og ”låst”, som i en havkajak, er en mere tryg måde at starte en eventuel havkajakkarriere.

Men SUP er en sportsgren/fritidsaktivitet for sig, det behøver slet ikke ses som en ”kravlegård” inden man eventuelt går over til havkajak. SUPerne er absolut sødygtige og kan også bruges i vind- og bølgevejr.

Skagen havkajakklub har erfarne instruktører indenfor havkajak og har via blandt andet DGI fået uddannet instruktører til såvel surfkajakkerne som SUPerne

Udover den store donation fra Nordeafonden har Skagen Havkajakklub via masser af frivillige timer blandt nogle af klubbens medlemmer indrettet nye opbevaringsfaciliteter til de nye kajaktyper.

Klubben råder i forvejen over meget plads til såvel klubbens kajakker som privatejede kajakker i forbindelse med klubhuset på Vestre Strandvej. Både klubhus og opbevaringshuse er en del af den røde skurby for enden af Vestre Strandvej.

I lørdags  var der officiel indvielse af de nye kajaktyper og SUP-er, hvor medlemmer og interesserede havde chancen for at prøve de nye surfkajakker og SUP’ere.

En kommentar til “Nye muligheder i Skagen Havkajakklub” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

En kommentar til “Nye muligheder i Skagen Havkajakklub”

 • Dejligt med nogle nye aktiviteter.

  Har Kajakklubben planer om at udbedre skaderne på broen ved skurbyen efter den faldt sammen i vinters?

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Nye muligheder i Skagen Havkajakklub' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER