MX-5 sportsvogns tur med stop i Bunken

MX-5 sportsvogns tur med stop i Bunken

29. juli 2019 - kl. 9:10 - af

To MX-5 ejere p√• ferie i Skagen har de sidste 3 √•r i juli arrangeret en svingtur for MX-5 klubbens medlemmer fra S√¶by til Skagen p√• sm√• kurverige veje, og denne tradition fortsatte i 2019, men i √•r sluttede turen ikke, som de foreg√•ende √•r med samlet parkering p√• Skagen Havn, men i √ėRNERESERVATET i Tuen.

‚ÄúSvingturen‚ÄĚ var i l√łrdags den 27. juli 2017 – med start p√• S√¶by Havn kl. 9.30 og f√łrste stop p√• bl.a. BANGSBO FORT ved Frederikshavn, hvorfra der er en imponerende udsigt over Frederikshavn, S√¶by og i klart vejr til L√¶s√ł og Skagen.¬†

S√• gik det videre over Ravnsh√łj mod Kvissel, Tolne Bakker og Mosbjerg(mor√¶nebakker – tidligere kystlinie efter sidste istid), kaffe pause ved den nye smukke Skovpavillon i Tolne, p√• sm√• kurverige og bakkede veje – derefter gik det ned p√• den flade h√¶vede havbund, og der var stop p√• Vendsyssels h√łjeste ‚Äúbjerge‚ÄĚ Tornby Bjerge‚Ķ.med udsigt til bl.a. Rubjerg Knude og Hirtshals Havn

Senere frokost-buffet for alle 50 deltagere i den ny√•bnede restaurant p√• ‚ÄúHOTEL HVIDE KLIT‚ÄĚ i Bunken.¬†

Efter frokosten k√łretur gennem klitheden forbi R√•bjerg Kirke og samlet parkering p√• √ėRNERESERVATET, f√łr √łrnenes flyveopvisning kl. 15.00.

Efter at have overv√¶ret den spektakul√¶re √łrneflyvning, var der mulighed for at se den informative udstilling p√• stedet.

Turen var for MX-5 klubbens medlemmer, og der var tilmeldt 25 sportsvogne, så der var fyldt op, da deltagerantallet var begrænset til 25 biler, og der var flere på ventelisten.

I √łvrigt kom deltagerne fra det jysk/fynske omr√•de, s√• mange tog en overnatning i forbindelse med ‚Äúsvingturen‚ÄĚ, og fredag aften blev der spist en dejlig middag for de 25 overnattende i cafeen p√• Golfklubben Hvide Klit.

 

Ole Friederich og Poul Birk, turledere

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'MX-5 sportsvogns tur med stop i Bunken' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER