Velgørenhedsløb sat i gang

Fra venstre er det Eventmager Anne Madirazza, der sammen med Bamsemuseet er arrangør, Rico Eiersted har stået for selve cykelruten, Allan Kastor Andersen, Christopher Juul-Jensen og Christian Bang Lorentzen.

Velgørenhedsløb sat i gang

31. juli 2019 - kl. 11:39 - af

Kl 10.30 blev 10 mand sendt afsted på et velgørenheds cykelløb fra Iscaféen. I front var den professionelle rytter Christopher Juul-Jensen, der lige er vendt hjem, efter at have kørt Tour De France.

Deltagerne har hver betalt 1000 kr. for at køre med på turen, der p.g.a af regnvejret er blevet lidt kortere end planlagt.

I eftermiddag kan alle møde Christopher Juul-Jensen når han holder foredrag i iscaféen om livet som professionel cykelrytter.

I forbindelse med arrangementerne er der bl.a solgt plakater og cykeltrøjer, så hvad det endelige beløb der bliver sendt videre til Familiehuset vides ikke endnu.

Allan Kastor Andersen og Christian Bang Lorentzen fra Nordjyske Bank var også mødt op. Ikke for at cykle med, men for at støtte op om det gode formål. ” Jeg ejer ikke en racercykel og er ikke i form til at cykle 65 km, men jeg synes det er et godt tiltag, så derfor er vi kommet forbi med et pengebeløb til Familiehuset”, udtaler Allan Kastor Andersen, afdelingsdirektør i Nordjyske Bank Skagen.

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Velgørenhedsløb sat i gang' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger