Billardklubben er gået online

Billardklubben er gået online

28. august 2019 - kl. 9:05 - af

Med st√łtte fra DIF og DGI’s foreningspulje er Skagen Billard Klub nu g√•et online.

Billardklubben har f√•et 30.000 i st√łtte fra DIF og DGI’s foreningspulje. Bevillingen er brugt p√• at f√• opsat kameraer over foreningens 6 keglebillard- og 2 carambole borde.

De 8 kameraer bliver aktiveret s√• snart lyset t√¶ndes i lokalet, og interesserede kan s√• f√łlge spillet, der bliver streamet online.

“Vi h√•ber at kunne skabe endnu mere interesse for vores klub, n√•r folk hjemmefra kan se hvad der sker i klubben”, fort√¶ller formand for Skagen Billardklub, Martin Olesen.

Hvis man har lyst til at pr√łve at spille billard kan man bare m√łde op i klubhuset p√• Skarp√¶svej. Klubben er en n√łgleklub, s√• der er altid chance for at der er nogen der spiller, men hvis man vil v√¶re sikker, er der altid nogen i klubhuset mandag, onsdag og fredag fra 9-12. Tirsdag og torsdag er det fra 19-21.

Klubben har i dag ca 60 medlemmer i alderen 30 til 93 år.

Streamingen fra Billardklubben kan, når der spilles billard på bordet, ses på klubben.skagenbillardklub.dk

( Klik på scoretavlerne i bunden af siden )

St√łtter foreningsidr√¶tten med 44 mio. kr. √•rligt

DIF og DGI’s foreningspulje, uddeler √•rligt ca. 44 mio. kr. til projekter i idr√¶tsforeninger. DIF og DGI’s foreningspulje kan st√łtte lokale projekter i idr√¶tsforeninger, f.eks. til medlemsrekruttering, udvikling af nye aktiviteter eller l√łft af tr√¶nerkompetencer. Puljen kan s√łges om op til 300.000 kr., men langt st√łrstedelen af puljens bevillinger ligger mellem 10.000 og 30.000 kr.

Puljens midler kommer fra de s√•kaldte ‚ÄôSpillehalsmidler‚Äô, som Venstre, Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre og SF har afsat til lokalforeningspuljer til st√łtte for det frivillige foreningsliv i Danmark.¬†

Om DIF og DGI’s foreningspulje

 • Alle idr√¶tsforeninger kan ans√łge puljen
 • Puljen ans√łges via Centralt ForeningsRegister p√• medlemstal.dk
 • Mere information og retningslinjer for puljen findes p√• DIF og DGI‚Äôs hjemmesider
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Billardklubben er gået online' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER