
Ned af Memory Lane med Flemming Toft
14. september 2019 - kl. 7:04 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
En inspirerende og dejlig aften, hvor Flemming Toft tog de fremmødte med ned af Memory Lane.
“Vi fik indblik i mange forskellige sportsbegivenheder set med en sportsjournalist øjne, historier på både godt og ondt. Vi hørte og så, hvordan de store sportsbegivenheder tilrettelægges inden ”de” bliver sendt ud i æteren, fortæller Klaus Nielsen fra SIKs Venner.
De følelsesladede fodboldfans fra Brasilien, som går fuldstændig i ”ekstase og jubel” når deres største idoler spiller landskamp og vinder. Publikum så også, hvordan de samme fans reagerede, da Brasilien blev udspillet af Tyskland og tabte 7-1. Det viser den store kontrast, som fansene udlever i Brasilien.
Flemming Toft fortalte også om sit arbejde i samarbejde med Preben Elkjær når de kommenterede store kampe og mange anekdoter supplerede foredraget.
En rigtig god aften for fodboldelskere.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Ned af Memory Lane med Flemming Toft' til en bekendt