
Mogens Bandholm: Der er ingen interesse for Skagens fremtid
22. november 2019 - kl. 9:04 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
BorgermĂžde-Turisme-Skagen.
Skagen Byting afholdt i mandags den 18. november, 2019 et borgermĂžde med temaet turisme i Skagen nu, og i fremtiden.
Agendaen var i 3 dele – et oplĂŠg ved RenĂ© Zeeberg fra Turisthus Nord- et oplĂŠg af turismeforsker dr. Zsiliva GyimĂłthy fra CBS i KĂžbenhavn. Sidste del skulle have vĂŠret en debat om fremtidens turisme i Skagen. Debatten blev aflyst, da ingen havde lyst til at debattere fremtiden.
TilrettelÊggelse og afvikling af borgermÞdet var upÄklageligt. Om de 2 indlÊg kan siges fÞlgende:
Turistchefens – oplĂŠg virkede som bestilt arbejde. Det var en gentagelse af Turisthus Nords 2020 turisme strategi med et par variationer i form af en leder af Nordjyskes chefredaktĂžr SĂžren Sol (Christensen) med titlen âHygge brokâ hvori jeg blev tilsvinet pĂ„ det groveste; hvilket medfĂžrte et krav fra mig til direktionen af Nordjyske om en undskyldning, hvilket jeg ogsĂ„ fik. Den anden variation var, at de faldende huspriser i centrum skyldtes den debat jeg har rejst (sic). RenĂ© Zeeberg brugte af mĂŠrkvĂŠrdige grunde huspriser fra HĂžrning som eksempel, som han sagde lĂ„ ved Silkeborg. Til oplysning er HĂžrning en forstad til Ă
rhus.
RenĂ© Zeebergs oplĂŠg var en svanesang, al den stund destinationsselskabet han er direktĂžr for, lukker med udgangen af 2020. SĂ„ det indlĂŠg var irrelevant og spild af tid, men vĂŠldigt populĂŠrt hos byens erhvervsdrivende – de der altsĂ„ var tilstede. RenĂ© Zeebergs arbejds opgaver i 2020 bestĂ„r vel kun i at arrangere sommerens RosĂ© lĂžb.
dr. Zsiliva GyimĂłthy – oplĂŠg omhandlede krydstogts- og bĂŠredygtig turisme. udvikling, fordele og ulemper, om hvad ferie destinationer skal vĂŠre opmĂŠrksom pĂ„, pres pĂ„ lokalmiljĂž, omkostninger, turistificering af beboelses kvarterer, tiltag i byer som Venedig, Barcelona, Amsterdam m.m.
Alt sammen noget jeg har skrevet om, og tilmed blevet temmelig upopulÊr pÄ. Men René Zeeberg, jeg mÄ skuffe dig, jeg er ikke alene i debatten om turisme i Skagen.
Debatten – om Skagens fremtid blev som sagt aflyst. Der var ingen spĂžrgsmĂ„l til Zsilvias oplĂŠg. Der er ingen interesse for Skagens fremtid. SĂ„ enkelt er det.
Mogens Bandholm
8 kommentarer til “Mogens Bandholm: Der er ingen interesse for Skagens fremtid” under annoncerne.
Mogens du er velkommen i vores by ligesÄ er musikken, den har nok vÊret her lÊngere end dig, jeg synes du skulle stoppe den heksejagt pÄ musikken her i byen. Skagen lever pÄ musik.
Gunner Pedersen
Its the same old story, the fight for love and glory.
Det er simpelthen hylende morsomt at lÊse om Mogens Bandholm og sÄ de faldende huspriser i Skagen bymidte!
PrĂžv at se hvad der er til salg og hvad der bliver forlangt af priser – sĂ„ er der nok et stykke til tvangsauktion…
Sikken en gang enĂžjet du lukker ud endnu engang.
Agendaen var ganske rigtigt delt op i 3 dele, og du beskriver den loyalt rigtigt (det plus skal du trods alt have). Det blev ogsÄ i oplÊgget understreget, at man efter fÞrste henholdsvis andet indlÊg skulle diskutere de to indlÊg separat, og at der herefter ville blive mulighed for at komme med generelle kommentarer og forslag.
Alligevel startede du dit korstog allerede efter fÞrste indlÊg med kommentarer uden megen relevans, og uden spÞrgsmÄl til indlÊgget selvom du flere gange blev spurgt om spÞrgsmÄl til dette. Derfor blev du da ogsÄ til slut stoppet og dine generelle og kendte kommentarer henvist til efter indlÊg to.
Som jeg husker mĂždet, kommenterede Zsilvia indtil flere kommentarer fra deltagere â kommentarer de enkelte deltagere givet fandt relevante -, men jeg opfattede ikke lige dine kommentarer her.
Sidste punkt pĂ„ agendaen kan man vel godt med god vilje hĂŠvde blev aflyst, da ingen Ăžnskede ordet trods opfordring â ikke engang Mogens Bandholm -, og sĂ„ ville det jo vĂŠre formĂ„lslĂžst at sidde der. Dette er i min verden ikke ensbetydende med, at man ikke interesserer sig for Skagens fremtid. I hvert fald interesserer den mig, men en debat ville nok blive mellem âde almindelige og mĂ„ske naive borgereâ og sĂ„ dig og dine disciple, og da vi stĂ„r sĂ„ langt fra hinanden – og jeg har indtrykket af, at kun din mening dur – ville den vĂŠre total formĂ„lslĂžs og tidsspilde for alle parter.
Og sĂ„ lige en kommentar til dit indlĂŠg i âJeg var naivâ af Karin Nordmann. Du skriver âVi har alle vĂŠret sĂ„ naive at stemme pĂ„ dem i 2017â. NĂ„r du skriver âViâ, generaliserer du uden belĂŠg, da du vel kun kan tale for dig selv. Jeg stemte, som rigtig mange andre, pĂ„ et af partierne i 2017, og har ogsĂ„ tĂŠnkt mig at gĂžre det ved nĂŠste valg, uden at det giver dig ret til at kalde mig naiv.
Enig med dig henrik, har tĂŠnkt det samme đ
Mogens gÄr sikkert ogsÄ op i hÊk hÞjder, man mÄ kede sig nÄr man bliver pensionist.
Flot Henrik Andersen – Du har Ă„benbart patent pĂ„ sandheden og den rette mening.
PrĂžv lige at nĂŠrlĂŠse dit eget indlĂŠg – det er rent vrĂžvl.
Jeg vil da hellere sige “farveller” til dig. SĂ„dan en bedrevidende klovn har vi slet ikke brug for.
Hvor er Bandholm trĂŠttende! Hans evindelige brokkerier.
Hvorfor flytter han dog ikke et sted hen, hvor turisme ikke er et hovederhverv?
NÄr han fÞler sig utilpas her, hÞrer han ikke til her.
Farveller…
Haha, jo der er da interesse for byens fremtid, sĂ„ lĂŠnge det sker sovende. Ingen af de fremmĂždte gider jo regne fremtiden for andet end en behagelig fremskrivning af nuet. Man har jo turistforeningen og de andre skattebetalte reklamefolk til at fortĂŠlle hvor vidunderlig turisme er. Og byens borgere har nĂŠsten ikke flere krĂŠfter til at modstĂ„ presset i diskussionerne, nĂ„r de forventligt mĂžder professionelle aktĂžrer, som fĂ„r penge for at diskutere med beboerne, og i det daglige, nĂ„r horderne invaderer byen – og sĂŠsonen udvider sig Ă„r for Ă„r. Snart kan de erhvervsdrivende ( de fĂ„ der er tilbage) glĂŠde sig over, at de endnu en gang har haft skattebetalte reklamefolk til at skubbe kunder ind i butikken igen og igen. SĂ„dan bliver det ogsĂ„ nĂŠste Ă„r, sĂ„ hvorfor diskutere fremtiden nĂ„r man kan nĂžjes med at foruddiskontere den?