
Karin Landbo Larsen med trofæet.
Karin blev årets Jernlady
20. juli 2020 - kl. 6:08 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
I weekenden lørdag den 18/7 tog 16 kvinder kampen op for 16. gang for at blive årets Jernlady i golf på golfbanen Hvide Klit. Vinderen i år blev Karin Landbo Larsen
Vi havde et fantastisk golfvejr. Der var variation i spillet, så det var bestemt ikke kedeligt. Første runde blev der spillet almindelig stableford fra tee 48, anden runde en Hallington ligeledes fra tee 48 og sidste runde blev spillet fra tee 52 – Norsk stableford, hvor der kun måtte spilles med 3 jern foruden putter.
Vi blev serviceret med god mad fra Cafe Hvide Klit og et par herrer eller 3 var så søde at servicere os på banen med kolde drikke og appetitvækkere.
Vi siger STOR tak til vore sponsorer, som har været med til at sætte præg på en uforglemmelig dag, lige fra morgenbrød, godteposer og fine præmier. Tak til:
Havnekroen, ProShoppen Hvideklit, Vitaminen, Rådhusbageren, Vinspecialisten, Spar/Ålbæk, Restaurant Skagen Strand, Skoringen, Ålbæk Gl. Kro og Corner.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Karin blev årets Jernlady' til en bekendt