
Foto: Poul Jakobsen.
Festen i Kystdirektoratet er slut
6. august 2020 - kl. 6:58 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Festen i Kystdirektoratet er slut og vi ser her resultatet af Kystdirektoratets seneste sandfodring ved Lønstrup. Kystdirektoratet har kørt sand fra Hitshals til Lønstrup siden d. 2 december 2019.
Resultatet er imponerende, idet der ikke var et eneste sandskorn tilbage ved arbejdets afslutning, som kostede et par millioner.
Som vi har set i NORDJYSKE sejlede strandhusene i Løkken også rundt ude i havet, selvom der var revlefodret for 10,0 mio. kr.
Nu er der så bevilget yderligere 900 mio. kr. til sandfodring på vestkysten. Alle ved at det ikke virker, så der er nu bevilget yderligere 40,0 mio. kr. til sandfodring.
Kystdirektoratet har bare et problem og det er at der nu skal laves en miljøgodkendelse inden Kystdirektoratet kan udstede en tilladelse til sig selv.
Dette arbejde blev påbegyndt i februar 2018, men er endnu ikke afsluttet og der er en indsigelsesfrist til d, 17 august 2020.
For det første er sandfodring meget miljøbelastende med en miljøbelastning på 12.000.000 kg CO 2
for en periode på 5 år
For det andet er strand og revlefodring total virkningsløs på den jyske vestkyst på grund af det stejle profil.
Revlefodringsforsøg Årgab
Kystdirektoratet har derfor lavet et revlefodringsforsøg ved Årgab i perioden 2017 – 2019, som har kostet ca. 30 mio. kr. incl. kvartalsvise opmålinger.
Da Kystdirektoratet så at forsøget fejlede totalt, har KDI nægtet at fremlægge resultatet og siger nu at måleresultaterne ikke er evalueret.
Strandfodringsforsøg Søndervig
Fra d. 2 – 31 december 2019 pumpede Kystdirektoratet 346.000 kubikmeter sand ind på Danmarks bedste badestrand nord for Badevej i Søndervig, hvor der er 10 – 15 meter klitfremrykning og stranden er ca. 90 meter bred, siden stranden blev trykudlignet i april 2012.
Efter 6 uger var 303.400 kubikmeter skyllet i viste en opmåling udført af Geopartner i Ringkøbing, så det virkede heller ikke og blev anmeldt som hærværk på Danmarks bedste badestrand.
Kystdirektoratet forsøger nu at udstede en ny tilladelse til sig selv på 27,9 mio. kubikmeter sand, selvom Kystdirektoratet ved at det ikke virker.
Det er dokumenteret på Arabian Coast 2016 i Dubai baseret på faktuelle oplysninger fra Kystdirektoratet.
På en informationsstander ved Søndervig oplyste Kystdirektoratet at der i perioden fra 1983 – 2011 var indpumpet 59,0 mio. kubikmeter sand på vestkysten
Samtidig oplyser Kystdirektoratet at erosionen er 4,0 mio. kubikmeter årligt på, så den samlede erosion er 112 mio. kubikmeter.
Det betyder at der er borteroderet 481 kubikmeter af forstrand og klitter efter en investering på mere end 3 milliarder. Kr.
Kystdirektoratet siger at SIC ikke virker på vestkysten, men det er også usandt. Det kan man selv køre ned og se ved Bjerregård syd for Hvide Sande hvor sommerhusejerne graver dag og nat i klitterne for at rede deres sommerhuse.
Ja man kan jo også bare køre ud til Fellen syd for Gl. Skagen hvor vejen blev ryddet for sand fra d. 3 til d. 6 juli. Vejen er nu igen total lukket med sand.
SIC har derfor igen afgivet tilbud på sikring af den jyske vestkyst og ind bragt sagen for Klagenævnet for udbud, idet prisen for effektiv miljøvenlig kystbeskyttelse kun koster 47,7 mio. kr. årligt.
Samtidig er Kystdirektoratet meldt til Bagmandspolitiet for deltagelse i kartelvirksomhed, da det er kriminelt og i strid med forvaltningsloven at betale en entreprenør 900 mio. kr. for et arbejde som beviseligt er nytteløs.
Kystdirektoratet gør det for egen vindings skyld, idet Kystdirektoratet skriver en regning til staten på 50 mio. kr. for rådgivning.
Mandag d. 10 august kl. 19 afholdes der stiftende generalforsamling på SIC’s kontor Eranthisvej 6 i Skagen
I foreningen til fremme af miljøvenlig kystbeskyttelse, som vil følge op med en klage til Miljø og Fødevare Klagenævnet.
Der bliver således ingen sandfodring på vestkysten i år, så Staten sparer således 180,0 mio. kr i 2020.
Det er et godt udgangspunkt for den nye forening at Staten allerede i år sparer 180,0 mio. kr.
Poul Jakobsen
10 kommentarer til “Festen i Kystdirektoratet er slut” under annoncerne.
Luk nu skuffen Erik Søndergaard og stop med alle dine injurierende udtalelser.
Du har ingen interesser i denne sag, da du bor på Corasvej og er forhenværende minkfarmer.
Vi har nu alle forstået at du ikke kan se at alle sandfodringer er skyllet i havet i Skagen og på vestkysten siden 1983
Det har nu kostet skatteyderne 3 mia. kr.
men det fatter du intet af.
Festen er nu slut og der bliver ingen sandfodringer i år.
Forstå det nu inden du dummer dig mere
MVH
Poul
Hej Poul Jacobsen
kunne godt tænke mig at høre hvilken uddannelse du har inden for kystsikring,du er jo blevet professor i udlandet i kystsikring,hvad kræver det af uddannelse i Danmark for at få denne titel,
jeg ved ikke hvad du er uddannet som.
kan du ikke give en forklaring om
hvad er din uddannelse inden for kystsikring er
jeg ved at komme ind i kystdirektoratet skal man have tårnhøje karakterer.
jeg ved ikke hvad dine karakter er
du generer alle som er tvivlsomme for dine sugerør
lad os alle se din uddannelse og karakterer.
Inden flere skriver at SIC systemet ikke virker, vil det nok være en god ide at søge aktindsigt i nedenstående sag, som behandles af Klagenævnet for udbud Toldboden 2 8800 Viborg.
Nævnenes Hus J.nr. 20/05183: Klagenævnet for Udbud – SIC – Skagen Innovation Center mod Kystdirektoratet
Som vi ser i bilag 9 anerkender kystdirek-toratet virkningen af SIC systemet på den jyske vestkyst.
Det er årsagen til at der ikke sandfodres på den jyske vestkyst i 2020 og skatteborgerne sparer 180,0 mio. kr.
Kystdirektoratet er ikke interesseret i miljøvenlig kystbeskyttelse og forhaler at give aktindsigt i de faktuelle forhold.
Jeg anbefaler derfor at debatører sætter sig ind i sagen før de skriver i denne sag
MVH
Poul
Hej Poul
Har du overvejet at svare på mit spørgsmål?
mvh
avr
Hej Poul
Ikke fordi jeg tror, at du ikke kan forstå indlægget fra Avr, men skulle det må forventning være tilfældet, så indleder Avr med “Hvad betyder”, hvilket jo nok er indledningen til et spørgsmål, som jeg tolker som ganske enkelt, nemlig om almindelige mennesker er velkomne eller det kun er for mennesker på samme høje intellekt som dig, hvilket i parentes kun er tilfælde, såfremt man er enig med dig.
Et sådant enkelt spørgsmål kræver vel et svar, bare af almindeligt høflighed, men i stedet slynger du om dig med påstande helt uden relevans til netop spørgsmålet. Nu er mødet jo i aften, så jeg håber at du har det minut et hurtigt svar kræver, således at alle interesserede kender kravlede for deltagelse for inden.
Du må gerne beskylde mig for ikke at have evner/intellekt til at forstå dig, da det allerede er sket flere gange, når jeg har kommenteret dine indlæg.
@Avr
900 mio. kr er ikke småpenge, når det kan dokumenteres rent videnskabeligt på store internationale kystkonferencer, at alle sandfodringer fra 1983 – 2011 er skyllet i havet, hvorefter at havet tog 481 kubikmeter pr meter på en 110 km lang strækning på den jyske vestkyst.
Dokumentationen er fremlagt på konferencer Yamba 2000 Australien,ICS 2007 Gold Coast Australien, ICCE 2008 Hamburg samt Arabian Coast 2016 i Dubai.
Miljøbelastningen er imidlertid langt større en første beskrevet idet de 12.000.000 kg er brændstofforbruget, som skal ganges med faktor 3,1 så CO 2 forureningen bliver 37.200.000 kg.
MVH
Poul
Hej Poul
Hva betyder “faktuelle forhold på et højere niveau”, er det for intellegentsiaen, eller må vi andre også være med.
Mvh
Avr
Hej Vivi
Det her er ikke etb spørgsmål om hvad du tror.
Vi kan jo alle se at sandfodring er total virkningsløs og 40 huse er styrtet i havet i Hjørring Kommune.
Vi protesterer derfor imod at Kystdirek-toratet vil bruge 900 mio. kr på nytteløs sandfodring.
Det er årsagen til at vi nu stifter en forening, som skal stoppe galskaben 1 gang for alle
Alle som kan se problemet er velkommen på mandag kl 19.00 her på Eranthisvej 6, hvor vi taler om de faktuelle forhold på et højere niveau.
MVH
Poul
I “gamle” dage havde man nogle store høfter ved hele stranden langs vestkysten og efter min lille viden mener jeg de hjalp med at bevare sandet på stranden. Måske man skulle se på dette for måske kunne det hjælpe og prisen er nok ikke så stor som den sandfodring der finder sted nu.
Rørene som Poul Jacobsen mener der virker tror jeg ikke en disse på.
Har disse forfærdelige KLOGE personer nogensinde taget en relevant uddannelse??
Jeg tvivler!!!!
Nu har problemet stået på i årevis, folk har mistet deres huse og svaret er hver gang.
Det er naturens gang.
STOP DOG. OG BRUG DET, SOM HJÆLPER.
Det er mine/vores skattekroner.